INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BELGIA

MECHELEN - ANTWERP 3-1 // Trădat de defensivă: Ladislau Boloni e pe 5 în Belgia

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2019 18:27

Antwerp a pierdut în fața celor de la Mechelen, scor 1-3, în cadrul etapei a 11-a din prima ligă belgiană.

Loți Bölöni (66 de ani) a căzut pe locul 5 în Jupiler League, fiind trădat de defensivă. Echipa lui a deschis din nou scorul, dar n-a putut păstra avantajul.

Mechelen a devenit pisica neagră a lui Bölöni în ultimul an. Pentru a doua oară, Antwerp a cedat, și cu același scor (1-3), contra deținătoarei Cupei Belgiei. Învins în septembrie 2018 în Cupă, Loți a retrăit coșmarul pe „Achter de Kazerne” în campionat, unde a picat pe locul 5 după 10 meciuri!

Apărare vulnerabilă

Degeaba a condus Antwerp grație lui Mbokani (19), golgeterul campionatului. La fel ca în meciul cu Standard, adversarii au revenit și au profitat de erorile defensivei lui Bölöni. Gazdele au întors până la pauză, cu centrări din flancuri și finalizări cu capul din careul mic, Peyre și De Camargo.

Ceartă cu Van Damme

Deși s-a împăcat cu fostul său elev Van Damme, Loți s-a enervat rău într-o fază în care stoperul belgian l-a faultat pe Mbokani, aproape forțându-l să dea autogol, și a avut un conflict cu arbitrul de rezervă în repriza secundă.

Antwerp a forțat, dar pe contraatac Vanlerberghe a închis tabela în prelungiri pentru echipa pe care Genk-ul lui Ianis o surclasa în Supercupă cu 3-0 acum 3 luni.

5 meciurifără eșec era seria pozitivă a lui Antwerp în campionat și Cupă, ruptă ieri de Mechelen. Loți a luat doar două puncte în ultimele trei etape

VEZI ȘI:

SASSUOLO - INTER 3-4 // FOTO+VIDEO Echipa lui Vlad Chiricheș a fost la un pas de un egal important în Serie A

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”