INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  RUSIA

Mircea Lucescu la primul succes în campionatul Rusiei! Echipa sa a avut o revenire senzațională de la 0-2

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 august 2016 20:19

Zenit St. Petersburg, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a câștigat în etapa a treia din campionatul Rusiei, pe propriul teren, cu FK Rostov, scor 3-2.

Zenit a fost condusă la pauză cu 0-2, după golurile lui Poloz în minutele 8 și 14, însă în a profitat de eliminarea lui Gatcan din minutul 44, revenind în repriza secundă și preluând conducerea.

Trupa lui Lucescu a reintrat în meci în minutul 50, când Giuliano a înscris din penalty.  În minutul 73 Ezzatolahi a înscris în propria poartă, iar cu cinci minute înainte de final Djordjevici a adus cele trei puncte.

Acesta e al patrulea meci oficial pentru Mircea Lucescu la cârma lui Zenit. În primul a luptat pentru Supercupa Rusiei cu ȚSKA Moscova și a câștigat cu 1-0. Celelalte trei partide au fost în campionat.

Problema principală pentru formația antrenorului român era că nu reușea să marcheze în campionat, acestea fiind primele goluri în primele trei jocuri. Zenit a strâns 5 puncte, în timp ce FK Rostov e la o lungime în spate.

Echipele de start:

Zenit: Lodygin - Smolnikov, Garay, Neto, Criscito - Javi Garcia, Mauricio - Shatov, Witsel, Zhirkov - Kokorin

FC Rostov: Dzhanaev - Terentjev, Bastos, Cesar Navas, Novoseltsev, Kudryashov - Kalachev, Gatcan, Noboa, Poloz - Bukharov