INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ESPANYOL - BARCELONA

REMEMBER » Răducioiu, două goluri în fața lui Gică Popescu într-un derby catalan cu scandal în 1997

Articol de - Publicat duminica, 30 aprilie 2017 11:42

Aseară, Barcelona s-a impus la Espanyol cu 3-0. În urmă cu 20 de ani, doi români erau adversari în derbyul catalan. Pe 9 februarie 1997, Espanyol a învins-o acasă pe Barcelona cu 2-0, ambele goluri (14 și 49) fiind marcate din penalty de Florin Radu Răducioiu (71 de minute pe teren).

"Radu și-a asumat responsabilitatea și nu a ratat, chiar dacă Vitor Baia i-a ghicit colțul de fiecare dată", a comentat atunci Mundo Deportivo, care i-a dat 3 stele.

Gică Popescu, integralist, a primit două stele. După meci (Figo fusese eliminat pentru două "galbene" în minutul 21), Joan Gaspart, atunci vicepreședintele blaugrana, a protestat: "A fost o rușine de arbitraj".

La final, un fan al gazdelor l-a acuzat pe Luis Enrique (transferat în 1996 de la Real) că l-a agresat. Mundo Deportivo titra a doua zi: "Polemic".

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia