INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

Două goluri pentru Matei într-un meci în care echipa sa a înscris de 9 ori » Succes clar și pentru Șahtior Donețk, care rămîne lider

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 noiembrie 2015 16:47

Volyn Lutsk a demolat-o pe Metalurg Zaporoje, scor 9-1. În Minutul 8 scorul era de 3-0 pentru formația lui Florentin Matei.

Românul a fost integralist și a marcat de două ori, din penalty, în minutele 8 și 54. Mijlocașul trecut și pe la Steaua a fost schimbat în minutul 55 de Memeshev pentru a fi odihnit.

La pauză scorul a fost 6-0 pentru Volyn, care a profitat din plin de forma modestă a adversarei, care e măcinată de probleme financiare.

Kozban (1), Kobakhidze (4, 23), Matei (8), Sharpar (37) și Gerasymyuk (44) au marcat golurile lui Volyn din prima repriză. După pauză gazdele au mai marcat "doar" de 3 ori.  Florentin Matei (54) și Sharpar (58, 82) au marcat pentru Volyn, iar la Metalurg Ignatenko a înscris golul de onoare în prelungiri.

Volyn Luțk are 24 de puncte după 15 etape și e pe locul 5. Metalurg e ultima, cu doar 3 puncte și 44 de goluri încasate.

Victorie și pentru Lucescu

Șahtior Donețk n-a avut milă de Hoverla Uzhhorod, pe care a demolat-o în deplasare, scor 6-1. Rakitsky (9), Taison (28), Marlos (30), F. Ferreyra (35) și Alex Teixeira (67, 73) au marcat pentru oaspeți.

Khlyobas (16) a marcat pentru formația gazdă golul de onoare. Șahtior rămîne lider în Ucraina, cu 40 de puncte, la egalitate cu Dinamo Kiev.

6 goluri
are Matei în acest sezon pentru Volyn și e pe locul 4 în clasamentul golgeterilor