INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PREMIER LEAGUE

Soluţii pentru meciul cu Ungaria » Florin Gardoş a jucat o repriză la Southampton, Vlad Chiricheş, titular la Tottenham! Ce-au făcut alţi stranieri

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 septembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 21 septembrie 2014 22:27

Victor Piţurcă primeşte veşti bune înainte de confruntările cu Ungaria şi Finlanda, programate în octombrie, care contează pentru preliminariile Euro 2016.
După ce Florin Gardoş a evoluat o repriză în victoria lui Southampton, 1-0 cu Swansea, fiind lăudat de presa engleză pentru prestaţia sa, a venit şi rîndul lui Chiricheş să-l facă pe selecţioner să răsufle uşurat. Fundaşul naţionalei a început din primul minut partida lui Tottenham cu WBA. Este al treilea meci al sezonului ca titular pentru Chiricheş.

Cei doi ar putea forma cuplul defensiv al României la următoarele două meciuri din preliminariile pentru Euro 2016, după ce la partida cu Grecia, 1-0, fundaşi centrali au fost Chiricheş şi Dragoş Grigore.

Ce-au făcut alţi stranieri:
Răzvan Cociş - titular, integralist şi cartonaş galben pentru Chicago în partida cu DC United (MLS, Statele Unite ale Americii)

Dorin Goian - titular pentru Asteras în meciul cu cei de la Kalloni (Grecia)

Bogdan Lobonţ - rezervă pentru AS Roma în jocul împotriva lui Cagliari (Italia)

Ciprian Marica şi Gabriel Torje - titulari pentru Konyaspor în partida cu Sivasspor

Cosmin Moţi - titular şi integralist pentru Ludogoreţ în partida cu Litex Lovech (Bulgaria)

Mirel Rădoi - titular şi integralist pentru Al Ahli în partida contra celor de la Al Shabab