INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SUPERLIGA - TURCIA

Vezi cum a devenit Kiriţă noul campion al Turciei!

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 mai 2010 00:00

Dacă Italia şi Spania s-au decis să-şi încununeze campioanele în ultima etapă a sezonului, nici Turcia nu s-a lăsat mai prejos şi a pus faţă în faţă 2 echipe care s-au luptat pînă la fluierul de final: Fenerbahce şi Bursaspor, echipa fundaşului român Giani Kiriţă.

La capătul a 90 de minute incendiare, Bursaspor a devenit noua campioană a Turciei, sărbătorind primul titlu din istorie.

În noul format al campionatului Turciei, înfiinţat în 1959, Fenerbahce deţine supremaţia în ceea ce priveşte numărul de titluri cîştigate, la egalitate cu Galatasaray: 17. De partea cealaltă, Bursaspor nu cîştigase nici un campionat pînă în acest sezon. Ultimul titlu cîştigat de Fener a fost în urmă cu 3 sezoane.

Bursaspor va juca direct în grupele Cupei Campionilor, în timp ce Fenerbahce s-a calificat în turul al treilea preliminar al aceleiaşi competiţii.

Desfăşurarea ultimelor 90 de minute ale sezonului

Minutul 1 – Fenerbahce pleca din postura de campioană a Turciei, avînd un avantaj de un punct faţă de locul 2, Bursaspor.

Minutul 13 – Fener – Trabzon 1-0 : Acţiunea primului gol a plecat de pe banda dreaptă a atacului lui Fenerbahce, în minutul 13, cînd Guiza a profitat de o deviere nefericită a portarului lui Trabzon şi a deschis scorul. 1.Fenerbahce (76 pcte) 2.Bursaspor (73 pcte)

Minutul 24 – Fener – Trabzon 1-1 : Chiar dacă Fener a încercat să-şi majoreze avantajul, echipa care a înscris al doilea gol al meciului a fost Trabzonspor. Yilmaz Burak a adus egalarea cu un lob superb peste portarul Demirel.

Bursa – Beşiktaş 0-0 :  Bursaspor continuă să atace în faţa lui Beşiktaş şi să pună presiune la poarta lui Recber. 1.Fenerbahce (74 pcte) 2.Bursaspor (73 pcte)

Minutul 33 – Bursa – Beşiktaş 1-0 : Ieşirea greşită a lui Recber a costat-o scump pe Beşiktaş, care s-a văzut condusă cu 1-0, datorită golului marcat de Batalla. 1.Bursaspor (75 pcte) 2.Fenerbahce (74 pcte)

Minutul 44 – Bursa – Beşiktaş 2-0 : Cu un minut înainte de pauză, Bursa şi-a dublat avantajul de pe tabelă 1.Bursaspor (75 pcte) 2.Fenerbahce (74 pcte)

Pauză – Kiriţă şi colegii erau noii campioni ai Turciei, lăsîndu-I în urmă pe rivalii de la Fenerbahce.

Minutul 52 – Bursaspor a ratat o mare ocazie de 3-0, în timp ce jucătorii lui Trabzonspor reuşeau să menţină posesia balonului pe stadionul Sukru Saracoglu, fluieraţi copios de miile de fani ai lui Fener.

Minutul 80 – Fener – Trabzon 1-1 : Torpila trimisă de Vederson, de la 30 de metri, este respinsă în corner de către portarul Kivrak.

Minutul 87 – Bursa – Beşiktaş 2-1 : Fenerbahce speră din nou, după ce Beşiktaş reuşeşte să marcheze pentru prima dată în poarta lui Bursa, reducînd diferenţa de pe tabelă, prin Inceman

FINAL - Bursa – Beşiktaş 2-1 şi Fener – Trabzon 1-1 : Echipa lui Giani Kiriţă, Bursaspor, devine, în premieră, campioana Turciei.

Fenerbahce – Trabzonspor 1-1 (1-1)

Fener: V. Demirel - D. Lugano, Bilica, G. Gönül, Vederson, E. Belözoglu, Alex, S. Sahin, O. Hurmaci, M. Topuz, Daniel Güiza (Unal)

Trabzon: O. Kivrak - E. Korkmaz, R. Kaçar, H. Cale, S. Balci, B. Yilmaz, S. Inan, E. Baytar, Alanzinho, G. Colman, U. Bulut

Bursaspor – Beşiktaş Istanbul 2-1 (2-0)

Bursaspor: D. Ivankov - M. Keceli, O. Erdogan, I. Ergic, A. Tandogan, B. Has, P. Batalla, T. Bahadir, S. Yildirim, I. Ozturk, O. Ipek

Beşiktaş: R. Recber - I. Toraman, I. Üzülmez, T. Sivok, I. Koybasi, M. Fink, F. Ernst, R. Tello, N. Uysal, N. Kahveci, Mert Nobre

Kiriţă, lăsat pe margine

În sezonul 2009-2010, Kiriţă, al cărui contract expiră în această vară, a jucat 7 partide în campionat şi a marcat un gol, iar în Cupa Turciei a bifat alte 5 apariţii. Românul nu a mai evoluat pentru Bursaspor din etapa cu numărul 25, cînd noua campioană a învins-o pe Manisaspor cu scorul de 2-0.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”