INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

Victorie categorică pentru Lucescu în derby-ul Ucrainei! Lucescu eliminat! Jucătorii celor două echipe la un pas de o bătaie generală

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 mai 2016 21:29

Șahtior Donețk a zdrobit-o pe Dinamo Kiev în derby-ul Ucrainei, scor 3-0. Deși oaspeții au dominat partida, echipa lui Lucescu a fost mai inspirată pe fază ofensivă.

Eduardo a marcat primul gol în minutul 33. S-a făcut 2-0 în minutul 73, când Wellington Nem a înscris, iar Eduardo a închis tabela în minutul 78.

Minerii au terminat în 9 după ce Stepanenko și Rakitsky au fost eliminați, iar Kiev a terminat în 10 după ce Yarmolenko a văzut roșu.

Chiar și așa șansele ca Șahtior să mai câștige titlul sunt aproape nule. Dinamo Kiev are 64 de puncte cu două etape înainte de final.

Șahtior este pe locul 2, cu 60 de puncte. Aceasta a fost a doua înfrângere pentru Dinamo Kiev din acest sezon. Prima a fost tot cu Șahtior, tot 3-0, în turul campionatului.

În minutul 79 jucătorii celor două echipe s-au încăierat. Lucescu a fost eliminat și el după ce a sărit la gâtul arbitrului. VIDEO AICI

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”