INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  UCRAINA

Victorie pentru Mircea Lucescu în derby-ul cu Dinamo Kiev, scor 2-0! Şahtior a revenit pe primul loc în Ucraina

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 aprilie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 16 aprilie 2014 22:44

Şahtior Doneţk a cîştigat derby-ul Ucrainei cu Dinamo Kiev, scor 2-0, chiar pe terenul marii rivale. Golurile "minerilor" au fost marcate în prima repriză de Luiz Adriano, în minutele 11 şi 34.

În urma acestui rezultat echipa lui Mircea Lucescu a revenit pe primul loc, avînd 50 de puncte. Totuşi, Şahtior este la egalitate de puncte cu Dnipro, care are şi un meci mai puţin.

Dinamo Kiev este abia pe locul 3, cu doar 43 de puncte. O victorie astăzi ar fi readus-o în lupta pentru titlu.

Echipele de start:

Dinamo Kiev: Rybka - Danilo Silva, Vida, Dragovici, Makarenko - Garmash (Brown 78), Sydorchuk (Belhanda 40), Vukojevici - Yarmolenko, Mbokani, Lens (Gusev 59)

Şahtior: Pyatov - Srna, Rakyckyj, Kucher, Shevchuk - Ilsinho, Stepanenko - Taison (Eduardo 48), Teixeira, Douglas (F. Ferreyra 90) - Adriano (Bernard 88)