INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA

VIDEO Maxim a făcut un meci perfect în fața fostei echipe și a fost lăudat de presa din Germania: "Maxim on fire"

Articol de - Publicat miercuri, 20 decembrie 2017 11:14

Tabloidul Bild l-a lăudat pe mijlocașul Mainzului, mai ales pentru realizările din prima repriză, când a fost un pericol constant pentru poarta fostei sale echipe: "Fanii l-au aplaudat în picioare".

În campionat, la Stuttgart, Alex Maxim n-a mișcat în fața fostei sale echipe (0-1). Dar marți seară, la întâlnirea din Cupă, și-a luat revanșa. A fost vioara întâi a Mainz-ului, care a reușit să revină de la 0-1, calificându-se în "sferturile" competiției, și datorită lui, 3-1 în final.

VIDEO cu golurile partidei

Bătăi de cap

"Maxim on fire!", a fost senzația pe care le-a lăsat-o mijlocașul de 27 de ani reporterilor de la Bild. Un Maxim "incendiar", într-adevăr, mai ales în prima repriză. Atunci când le-a dat numeroase bătăi de cap foștilor colegi de la VfB cu raidurile și șuturile sale.

Cele mai multe șuturi

"Neobositul" Alex a trimis cele mai multe "torpile" pe poarta șvabilor dintre jucătorii lui Mainz, cinci, a avut o acțiune spectaculoasă în minutul 30, dar a șutat "alături", iar din gheata sa a plecat golul cu care amfitrionii au luat conducerea pe tabelă (71): lovitură liberă bătută undeva în marginea careului de 6 metri, preluare pe piept a lui Berggreen și apoi șut simplu, Diallo: 2-1.

Schimbat în minutul 80, "tricolorul" a fost aplaudat în picioare de fani.

3.000.000 €a plătit Mainz ca să-l ia pe Maxim de la Stuttgart, vara trecută. La șvabi jucase 4 ani și jumătate

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”