SPORTURI  »  ALTELE  »  CE POLO

Croaţia-Serbia, meci incendiar în semifinalele Europenelor de polo!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 septembrie 2010 00:00

Croaţia, Serbia, Ungaria şi Italia s-au calificat în semifinalele Campionatului European de polo care se desfăşoară la Zagreb (Croaţia). Echipa României va juca, joi, în primul meci pentru locurile 7-10, cu Turcia.

Italia a cîştigat sfertul de finală împotriva Germaniei, scor 6-2, adversara sa din semifinale fiind Ungaria, în timp ce Serbia a dispus de campioana europeană Muntenegru, cu 6-5, şi va evolua în penultimul act al competiţiei cu Croaţia.

Echipa României va juca, joi, în primul meci pentru locurile 7-10, cu Turcia, cîştigătoarea urmînd a evolua, vineri, pentru clasarea finală pe locurile 7-8, în timp ce învinsa va evolua pentru locurile 9-10.Elevii lui Istvan Kovacs s-au impus în primul meci de la Campionatele Europene împotriva Turciei, scor 12-6.

Tricolorii au încheiat grupa A preliminară pe locul patru, cu 7 puncte, ratînd calificarea în sferturile de finală, după ce a cîştigat meciurile cu Turcia şi Spania, a fost învinsă de Croaţia şi Italia, iar în ultimul meci a remizat cu Muntenegru.