SPORTURI  »  ALTELE  »  JUDO / MASTERS-UL DE JUDO DE LA GUADALAJARA

Daniel Natea a luat aurul la Masters-ul de judo de la Guadalajara

Daniel Natea în luptă cu ucraineanul Gordiienko // FOTO EJU

Articol de GSP - Publicat luni, 30 mai 2016 10:08

Daniel Natea a câștigat cea mai strălucitoare medalie la Masters-ul de judo de la Guadalajara, la categoria +100 kilograme.

Românul a obținut patru victorii prin ippon în competiția unde s-au întâlnit primii zece judoka ai lumii la fiecare categorie.

În finală, Daniel Natea l-a învins pe israelianul Sasson Or, cel care în luna aprilie l-a eliminat în semifinale pe român de la Campionatul European. În cele din urmă, Natea a obținut medalia de bronz atunci.

Daniel Natea și-a asigurat prezența în primii 8 judoka ai lumii la categoria 100 kilograme și are șanse foarte mari de o medalie la Jocurile Olimpice de la Rio.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”