SPORTURI  »  ALTELE  »  GOLF

Prima ediţie a Cupei Chivas la golf şi-a desemnat cîştigătorii

Articol de GSP - Publicat marti, 20 octombrie 2009 00:00

Din pasiune pentru lucrurile nobile, Clubul de Golf Paul Tomita a fost gazda primei editii a Cupei Chivas, organizata de Chivas Regal alaturi de J.W. Marriott, Rocchetta – aqua minerale si Wilson.

Competitia care s-a  desfasurat in perioada 16-18 octombrie 2009 sub egida Federatiei Romane de Golf s-a adresat atat domnilor, cat si doamnelor si a reusit sa stranga in localitatea Pianu de Jos, judetul Alba, cei mai buni jucatori din golful romanesc.

Deschiderea oficiala a competitiei a avut loc vineri 16 octombrie, iar startul s-a dat sambata dimineata, dupa ce echipa tehnica a stabilit grupele de intrare in competitie atat pentru domni, cat si pentru doamne. Pe intreg parcursul traseului de 18 cupe, concurentii au incercat sa se apropie cat mai mult de green, sa reuseasca “The longest drive” si, bine inteles, sa termine cu un punctaj cat mai bun, pentru a castiga cele 19 premii oferite de organizatori.

Castigatorii primei editii a Cupei Chivas, la categoria I, au fost: Alexandru Barbat – locul 1, Laurentiu Coman – locul 2, Calin Colnic – locul 3.

La categoria II au castigat: Dan Jacota – locul 1, Florin Vinersar – locul 2 si Sorin Saftescu – locul 3. La categoria Ladies, pe locul 1 s-a clasat Oana Munteanu, urmata de Mihaela Pal pe locul 2 si de Anca Codrin pe locul 3. “Stroke Play Brut” a fost castigat de Viorel Coman.

De asemenea, Chivas a acordat si trei premii speciale, astfel s-a inmanat premiul “Longest Drive - Men” lui Dan Jacota, “Longest Drive - Lady” Oanei Muntean, iar premiul “Nearest To The Pin” a fost castigat de Ana Coman.