SPORTURI  »  ATLETISM  »  CAMPIONAT MONDIAL

S-a bifat a doua finală » Bianca Perie a reuşit a 10-a performanţă a calificărilor la aruncarea ciocanului şi va lupta pentru o medalie mîine după-amiază

Articol de - Publicat joi, 15 august 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 14 august 2013 22:13

Trei finale şi o medalie este obiectivul fixat de Federaţia Română de Atletism la Campionatele Mondiale de la Moscova.

Două finale au fost deja bifate. Prima, de Ancuţa Bobocel, care a prins cursa de marţi seară de 3.000 metri obstacole şi pe care a terminat-o pe locul al 13-lea din 15 participante. A doua a fost obţinută ieri dimineaţă de Bianca Perie, care a realizat a 10-a performanţă din calificările de la aruncarea ciocanului.

Perie, în vîrstă de 23 de ani, a debutat în concurs cu o aruncare de 70,19 m, urmată de una de 69,58 m, iar la ultima a izbutit 71,32 m, reuşită cu care s-a clasat pe locul 7 în grupa B şi pe 10 la general. Tripla campioană mondială la tineret s-a autodepăşit la Moscova, toate cele trei încercări fiind peste ceea ce a aruncat ea în acest an, pînă la CM avînd cel mai bun rezultat al sezonului de 69,10 m.

Tot miercuri, Adrian Vasile a ratat calificarea în finala de la lungime, după ce a obţinut locul 25 la general, cu trei sărituri care au măsurat 7,32 m, 7,52 m, 7,21 m, iar Marius Ciocioran a terminat al 40-lea cursa de 50 km marş.

Au mai rămas de intrat în concurs Mirela Lavric (800 m), Andreea Ogrăzeanu (200 m), Eliza Toader (suliţă), Marian Oprea (triplusalt), ştafeta feminină de 4x400 m şi Marius Ionescu (maraton). De la aceştia se aşteaptă încă o finală, dar şi o medalie!