SPORTURI  »  AUTO  »  MP AUSTRALIA

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 martie 2018 09:47

Neamțul Sebastian Vettel a câștigat prima etapă din noul sezon al Formulei 1, impunându-se în Marele Premiu al Australiei.

Plecat de pe locul trei din grila de start, pilotul celor de la Ferrari a avut o strategie mai bună și l-a depășit pe britanicul Lewis Hamilton după ce ambii piloți au trecut pe la boxe. În turul 21, Vettel a ieșit fix în fața piltoului de la Mercedes și s-a menținut pe prima poziție până la final, campionul en-titre neavând posibilitatea să-l atace pe rivalul său.

Vettel, 30 de ani, a repetat performanța din sezonul trecut, când și atunci a câștigat prima cursă a anului. Aceasta a fost a 48-a victorie din carieră și al 100-lea podium din carieră. Neamțul are trei victorii la Antipozi, una cu Red Bull și două cu Ferrari.

Pe locul 3 a terminat Kimi Raikkonen, pilotul Ferrari, care s-a impus în fața australianului Daniel Ricciardo, pilotul de la Red Bull.

Fernando Alonso, dublu campion mondial, a terminat pe locul 5, după ce a plecat de pe poziția a 10-a.