SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL STATELOR UNITE

Hamilton câștigă și în State și se apropie din ce în ce mai mult de titlu » Trofeul la constructori, adjudecat

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 octombrie 2017 23:53

Lewis Hamilton, pilotul celor de la Mercedes, s-a impus în Marele Premiu al Statelor Unite.

Britanicul a obținut la Austin a noua victorie a sezonului, acesta acumulând 331 de puncte în clasamentul general.

Sebastian Vettel, rivalul său la titlu, a terminat cursa pe locul doi, Kimi Raikkonen, colegul neamțului de la Ferrari, completând podiumul după ce Max Verstappen a fost penalizat de comisarii de cursă cu o poziție, coborând de pe locul trei pe locul patru.

Clasament cursă

În urma punctelor acumulate de Hamilton și Bottas, Mercedes a cucerit matematic titlul la constructori pentru al patrulea an consecutiv.

Cu trei etape înainte de final, Hamilton e lider în clasamentul piloților, cu 331  de puncte, urmat de Vettel cu 265, și Bottas, cu 244.