SPORTURI  »  AUTO  »  MP JAPONIA

Lewis Hamilton, primul pole-position la Suzuka » Cum arată grila de start în Marele Premiul al Japonei

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 octombrie 2017 10:32

Britanicul Lewis Hamilton a fost cel mai rapid în calificări și va pleca primul în Marele Premiu al Japoniei, de la Suzuka.

Pilotul de Mercedes, lider în clasamentul general, acolo unde se bate de la distanță cu Vettel, a condus perfect și a obținut primul său pole-position la Suzuka, și al 71-lea din carieră.

Pe locul doi s-a clasat Valtteri Bottas, al doilea pilot Mercedes, dar finlandezul va fi retrogradat 5 locuri. Astfel, al doilea va pleca Sebastian Vettel, pilotul celor de la Ferrari.

Pe linia a doua vor fi piloții Red Bull, Max Verstappen și Daniel Ricciardo. Și Fernando Alonso, care s-a clasat pe 10, primește o penalizare de 5 locuri.