SPORTURI  »  AUTO  »  MP MALAEZIA

Spectacol în Formula 1: Verstappen a câștigat MP al Malaeziei » Cursă superbă reușită de Vettel

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 octombrie 2017 11:48

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Malaeziei, de la Sepang, după ce a plecat de pe locul 3.

La o zi după ce a împlinit 20 de ani, olandezul de la Red Bull a profitat de fapul că finlandezul Kimi Raikkonen nu a luat startul și după câteva tururi l-a depășit pe Hamilon. Max s-a instalat la conducerea cursei și a condus fără emoții, reușind a doua victorie din carieră. Pe locul doi a terminat Lewis Hamilton, pilotul de la Mercedes, iar Daniel Ricciardo a terminat pe locul 3.

Sebastian Vettel, pilotul Ferrari, a fost eroul zilei. Neamțul a plecat de pe ultimul loc și a terminat pe locul 4, în fața lui Valtteri Bottas. Imediat după ce a trecut linia de sosire, Vettel a fost lovit de Lance Stroll și mașina de la Ferrari a fost distrusă complet.

În clasamentul piloților, Hamilton are un avans considerabil față de Vettel. Britanicul are 281 de puncte, în timp ce neamțul are 247.

turul 56

S-a terminat cursa! Max Verstappen a câștigat. Hamilton și Ricciardo au terminat pe doi, respectiv 3.

turul 40

Primiele 10 poziții sunt neschimbate, dar Vettel se aproprie de Ricciardo și de Hamilton.

turul 32

Verstappen, Hamilton, Ricciardo, Vettel, Bottas, Perez, Vandoorme, Stroll, Massa, Ocon.

turul 13

Vettel este pe locul 5. În fața lui sunt Verstappen, Hamilton, Ricciardo și Bottas.

turul 13

Verstappen, Hamilton, Ricciardo, Bottas, Perez, Vettel, Alonso, Sainz, Ocon, Wehrlein.

update turul 9

Ricciardo a urcat pe podium, după ce a trecut de Valtteri Bottas. Verstappen este lider în continuare, iar Hamilton e pe doi. Vettel este pe locul 9.

update turul 4

Verstappen a trecut de Hamilton și este pe primul loc. Bottas ocupă locul 3, iar Ricciardo este pe 4. Vettel este pe 11.

turul 1

A început cursa. Hamilton a plecat perfect, pe doi este Verstappen, iar Bottas a urcat pe 3. Vettel a recuperat deja 6 locuri.

update 10:00

După primele 2 tururi de recunoaștere, Kimi Raikkonen are probleme cu mașina și nu îi mai pornește motorul. Astfel, mașina Ferrari este în garaj.

Grila de start:

clipboard01

Lewis Hamilton a fost ieri dimineață cel mai rapid pilot din calificările de la Sepang, britanicul fiind cronometrat cu 1:30.076s. O mare șansă pe care Hamilton o are în lupta pentru titlul mondial cu Sebastian Vettel. Germanul va pleca de pe ultima poziție a grilei din cauza unor defecțiuni tehnice.

La început, problemele au fost de ordin electric, apoi germanul a fost trădat și de sistemul turbo chiar în momentul ieșirii pe circuit. Problema n-a fost remediată în timp util, astfel că Vettel n-a mai început sesiunile de calificări.

În clasamentul piloților, Hamilton are un avans uriaș față de Vettel. Britanicul are 263 de puncte, în timp ce neamțul are 235. Pe locul 3 este Bottas, cu 212 puncte.
La constructori, Mercedes are 475 de puncte, iar Ferrari are 373 de puncte.