SPORTURI  »  BASCHET  »  ROMÂNIA - CROAȚIA 58-74

Noaptea în care aproape am ucis dragonul » După o luptă admirabilă, România pierde la 16 puncte duelul cu Croația

Articol de , - Publicat sambata, 02 septembrie 2017 22:34

Sau cel puţin câţiva demoni interiori. ROMÂNIA - CROAȚIA 58-74. România a pierdut azi la 16 puncte cu valoroasa naţională ex-iugoslavă, după o luptă curajoasă.

10-0 neverosimil pentru români în al patrulea minut de joc. Publicul reacţionează, apoi tace. 10-10 scurt, rece, balaurul croat trezit din bârlog, cu cele trei capete ale sale din NBA – Bogdanovici (Pacers), Sarici (76ers) şi Bender (Suns).

În minutul 9 de-abia croaţii preiau conducerea, dar ai noştri îmbrăţişează fatal sincopa şi pe tabelă se profilează un 30-19, cu rol didactic pentru nişte elevi dezorientaţi. Croaţia vede că românii joacă un strop mai bine decât în meciul cu Cehia şi nu are de gând să permită asta.

La pauză însă, cele 13 puncte par recuperabile. În sfertul al treilea, Baciu este pus pe bancă pentru că face patru greşeli personale, iar în minutul 26 se mai aprinde o flamă mică – românii vin la 9 puncte în spatele croaţilor – 49-40.

Experienţa îşi spune cuvântul – croaţii se joacă iar cu distanţa, dar tricolorilor le place să se ţină la zece puncte în spatele lor, 58-48 cu şase minute înainte de finalul întâlnirii din Sala Polivalentă din Cluj-Napoca. Publicul iar intră în priză. Se cântă în tribune, în româneşte, dar şi în croată. Pentru că roş-albii marchează două coşuri de câte 3 puncte şi întind diferenţa la 64-50. Apoi la 70-54. E greu cu nişte aruncători constanţi, a căror formaţie câştigă, în final, cu 74-58, mai dificil probabil decât îşi imaginau.

Pentru România cele mai multe puncte au fost marcate de Moldoveanu, 14, şi Mandache, 9, iar la croaţi Bogdanovici a înscris 21, urmat de Sarici, cu 11.

Duminică nu se joacă în Grupa C. Luni însă Vulturii se pun cu Spania cea creativă şi imposibil de adormit.

"O înfrângere rămâne totuși o înfrângere, dar am muncit foarte mult pentru fiecare minge și am avut o energie pozitivă care sper să se reflecte în toate meciurile de acum înainte. În momentele critice valoarea individuală a croaților a fost un plus pentru ei, dar sunt mulțumit de cum am luptat."

"Presiunea a fost mai mare pe noi decât pe cehi. Aici a fost una dintre diferențele care au dus la înfrângere" Marcel Țenter, antrenor România

Muntenegru-Ungaria 72-48. Sâmbătă, pe ploaie

Desigur, n-a plouat în sală, dar afară da, şi asta s-a reflectat asupra primului meci al zilei de azi din Grupa C, EuroBasket 2017. Muntenegru şi Ungaria s-au alimentat greu, ratând extrem de mult în debutul întâlnirii şi încheind sfertul unu cu un scor de-a dreptul plictisit, 14-11.

După zece minute de joc însă, muntenegrenii au mărit ritmul şi diferenţa, la început minusculă, a crescut treptat, ajungând la 10 puncte la pauza mare şi la 20 de puncte la finalul celei de-a treia părţi a meciului.

Nici ungurii, susţinuţi din nou de galeria lor energică, nu s-au făcut de râs, dar Muntenegru a arătat o clasă în plus, tradusă printr-o victorie în faţă în clasament. Marcatori principali: Muntenegru – Vucevici şi Dubljevici, ambii câte 13 puncte; Ungaria – Vojvoda 20, Perl 13.

Cehia-Spania 56-93. Universuri paralele

Campioana europeană şi-a exersat astăzi aproape nestingherită schemele în faţa cehilor, echipă rămasă fără Auda, accidentat la picior la finalul primelor zece minute de joc. Imprevizibilul nu şi-a făcut loc în întâlnirea dintre cele două forţe inegale, Cehia reuşind numai 9 puncte în cel de-al doilea sfert.

Ibericii plutitorii şi-au permis să lase mingea la mijlocul terenului cu câteva secunde bune înainte de încheierea meciului, echivalentul non-verbal al frazei "Nu suntem aici ca să vă umilim".

Păzea! Luni, la cina lui Pau Gasol şi a lui Ricky Rubio urmează România! Marcatori principali: Cehia – Kriz 11 puncte, Sirina şi Svrdlik, câte 9 fiecare; Spania:P. Gasol 26, Rubio 17.

Programul de duminică

ora 15:00 Ungaria-Cehia
ora 17:45 Muntenegru-Croaţia
ora 20:30 Spania-România
Meciurile României şi toate partidele de seara (două "optimi", două "sferturi", semifinalele şi finala mare a EuroBasket 2017) vor fi transmise pe TVR 2 şi TVR HD.