SPORTURI  »  BASCHET  »  CAMPIONATUL MONDIAL

SUA, victorie zdrobitoare în optimile de finală de la Mondiale

Articol de GSP - Publicat marti, 07 septembrie 2010 00:00

SUA s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de baschet care se desfăşoară în Turcia, unde va juca împotriva Rusiei.

SUA a învins Angola, reuşind cea mai mare diferenţa de scor de la actuala ediţie a Mondialelor, 121-66, obţinînd cea de-a şasea victorie din tot atîtea posibile. Chiar dacă cel mai bun marcator al partidei a fost angolezul Joaquim Gomes (21 de puncte), americanii nu le-au oferit nici o şansă adversarilor de a se apropia, dominînd categoric întreaga partidă. Din echipa Statelor Unite s-a remarcat Chauncey Billups (19 puncte), urmat de Kevin Durant (17 puncte), Rudy Gay (17 puncte) şi Eric Gordon (17 puncte).

În cel de-al doilea meci din optimi, Rusia a trecut de Noua Zeelandă, cu 78-56. Deşi au pierdut primul sfert, 13-15, ruşii au revenit la conducere în cea de-a doua repriză şi şi-au păstrat avantajul pînă la final, graţie şi reuşitelor lui Andrey Vorontsevich (18 puncte) şi ale lui Timofey Mozgov (16 puncte).

Marţi sînt programate ultimele două optimi de finală: Lituania-China (19:00) şi duelul sud-american dintre Argentina-Brazilia (22:00).