SPORTURI  »  BASCHET  »  DECES

VIDEO Meciul lui Dinamo de la baschet a fost întrerupt în minutul 11 pentru a-l comemora pe Cătălin Hîldan

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 octombrie 2016 22:30

Dinamoviștii au comemorat astăzi 16 ani de la decesul lui Cătălin Hîldan pe teren. Se întâmpla la 5 octombrie 2000.

Suporterii lui Dinamo au marcat în stilul propriu această dată pe stadionul Ștefan cel Mare, unde au creat o atmosferă fantastică.

Dar și la baschet, în minutul 11 al partidei dintre Dinamo și CSU Sibiu s-a comemorat dispariția ”Unicului Căpitan”. Cele două echipe s-au oprit pentru un moment de reculegere în memoria lui Cătălin Hîldan.

Meciul de astăzi a contat pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei României. "Câinii" s-au impus cu 83-76, însă mai departe merg sibienii după ce în tur au câștigat cu 94-76.

Celelalte echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României sunt CSM CSU Oradea, "U" Cluj-Napoca, BC Mureş Tg. Mureş, Steaua CSM EximBank, BC SCM Timişoara şi SCM "U" Craiova.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”