SPORTURI  »  BOX  »  FLOYD MAYWEATHER JR. - MIGUEL COTTO

FOTO » Floyd Mayweather rămîne INVINCIBIL şi cîştigă un nou titlu mondial

Mayweather - Cotto foto: reuters +8   FOTO
Mayweather - Cotto foto: reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 mai 2012 00:00 / Actualizat duminica, 06 mai 2012 09:34

Arena MGM din Las Vegas a fost gazda unei gale extraordinare al cărei main-event a fost confruntarea dintre Floyd Mayweather Jr. şi Miguel Cotto. Americanul Floyd Mayweather Jr. a rămas invincibil, impunîndu-se la puncte în faţa lui Cotto şi astfel a cucerit un nou titlul mondial, centura  WBA la categoria super welter (light middleweight - mijlocie uşoară).

Chiar dacă nu a reuşit să cîştige prin knock-out, ”Money” Mayweather nu a avut probleme mari în faţa portoricanului, impunîndu-se prin decizie la puncte, cu 117-111, 118-110, 117-111.

RUNDA 12
Cei doi pugilişti au lăsat garda jos şi au dat tot pe cartea atacului. Floyd Mayweather Jr. reuşeşte un croşeu incredibil, însă nu reuşeşte să-l pună la pămînt pe adversar, iar meciul se termină după timpul regulamentar

RUNDA 11
Lucrurile continuă în acelaşi stil, cu cei doi pugilişti încercînd să se despindă, însă nici unul nu renunţă la apărare. Mayweather Jr. reuşeşte să puncteze spre finalul reprizei, dar Cotto rezistă şi îi răspunde pe măsură

RUNDA 10
Repriză echilibrată, în care cei doi pugilişti nu reuşesc să preia conducerea. Atît Mayweather Jr, cît şi Cotto se apără foarte bine şi încearcă să reziste loviturilor primite din partea adversarului

RUNDA 9
După o repriză în care a fost dominat, Mayweather Jr. schimbă tactica şi începe în forţă, menţinîndu-se în centrul ringului, acolo unde se simte cel mai bine. Americanul nu mai lasă garda jos şi loveşte foarte puternic, fără să-i lase vreo şansă adversarului

RUNDA 8
Cea de-a opta runda îl aduce în avantaj pe Miguel Cotto. Portoricanul nu se dă la o parte şi cu un croşeu, două croşee, urmate de lovituri directe precise, reuşeşte să-l pună în dificultate pe american. Mayweather Jr. se apără bine, însă nu poate face nimic în ofensivă

RUNDA 7
Floyd Mayweather continuă să se menţină la conducerea confruntării, însă nu reuşeşte să se impună categoric. Ambii boxeri pun accent pe apărare însă, cu toate acestea, loviturile puternice nu lipsesc de nici o parte

RUNDA 6
Cea de-a şasea repriză a fost destul de echilibrată, însă cu un mic avantaj pentru Miguel Cotto. Portoricanul loveşte mult, însă nu poate puncta decisiv în faţa unei apărări foarte bune a americanului.

RUNDA 5
După un început foarte bun de repriză pentru ”Money” Mayweather, timp în care l-a pus la grea încercare pe adversar datorită croşeelor care i-au intrat foarte bine, Miguel Cotto reuşeşte să-şi revină şi să-i dea o replică pe măsură americanului pe care l-a dus din nou în corzi

RUNDA 4
Floyd Mayweather Jr. preia iniţiativa şi începe cea de-a patra repriză în forţă. Americanul loveşte din toate poziţiile, reuşind să-l pună în dificultate pe portorican. Cotto încearcă să reziste şi reuşeşte să facă faţă cu bine loviturilor adversarului

RUNDA 3
Repriză echilibrată pentru cei doi pugilişti. Nici unul dintre ei nu a reuşit să puncteze decisiv, ambii apărîndu-se foarte bine. Chiar dacă l-a dus în colţul ringului, în colţ, Cotto nu a fost capabil să lovească puternic, fiind întîmpinat de o defensivă incredibilă a lui Mayweather Jr

RUNDA 2
Cotto preia un mic avantaj în faţa lui Mayweather Jr. Portoricanul reuşeşte să-l trimită în corzi de două ori pe adversar, moment în care americanul încearcă să iasă din apărare, folosind garda cu mîna stîngă. Spre sfîrşitul rundei, Mayweather Jr. punctează datorită unor lovituri puternice, printre care două croşee de dreapta

RUNDA 1
Mayweather Jr. a început în forţă confruntarea,  reuşind să-şi pună în valoare viteaza. Nici unul dintre cei doi boxeri nu s-a dat la o parte, iar lupta a debutat foarte tare. Fără lovituri decisive, atît Mayweather Jr, cît şi Cotto au încercat să-şi impună ritmul, iar spre final portoricanul a avut o serie redutabilă, încheiată cu un croşeu

UPDATE 06: 53 » A început partida

UPDATE 06:50 » Celebrul announcer Michael Buffer i-a prezentat pe cei doi pugilişti, acesta rostind şi celebra replică ”Let's get ready to rumble"

UPDATE 06:40 » Cei doi boxeri şi-au făcut intrarea în ring, primul fiind ”Money” Mayweather. Acesta a fost însoţit de celebrii cîntăreţi 50 Cent şi Justin Bieber. De cealaltă parte, portoricanul i-a avut alături pe membrii din staff, dar şi o parte din familie

*******
Americanul (34 de ani), care a revenit în septembrie 2011 după o pauză de 18 luni, a cucerit centuri mondiale la şapte categorii diferite. La super-welters nu a boxat decît o singură dată, în 2007, împotriva lui Oscar de la Hoya, obţinînd o victorie la puncte care i-a adus titlul WBC.

Miguel Cotto (31 de ani) este campion mondial la trei categorii diferite. În cele 39 de meciuri, portoricanul a pierdut doar două, în faţa lui Antonio Margarito, în prima partidă disputată dintre cei doi, şi a lui Manny Pacquiao. Ultimul meci al pugilistului a fost în decembrie 2011, cînd şi-a luat revanşa tocmai în faţa lui Margarito.

Pentru acest meci, bursa lui ”Money” Mayweather va fi de 32 de milioane de dolari, în timp ce Miguel Cotto va primi 8 milioane, pentru ambii pugilişti fiind un record din acest punct de vedere.