SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL SPANIEI 2015

Fabio Aru a cîștigat Turul Spaniei 2015, după un atac senzațional în ultima etapă importantă!

Fabio Aru (Astana), în tricoul roșu, foto: reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 septembrie 2015 18:36

Italianul Fabio Aru (Astana) a cîștigat Turul Spaniei 2015, după ce a atacat în ultima zi importantă și a smuls tricoul roșu de pe umerii lui Tom Dumoulin (Giant-Alpecin).

Aru a început etapa 20 cu un handicap de 6 secunde, dar s-a folosit de înlănțuirea de patru cățărări de categoria I și l-a distanțat pe olandez la peste 3 minute în clasamentul general. Este prima victorie într-un Mare Tur pentru italianul în vîrstă de 25 de ani, considerat de mulți drept unul dintre cei mai talentați rutieri din Peninsulă.

Pe locul secund în clasamentul general a venit Joaquim Rodriguez, rutierul celor de la Katusha, în timp ce ultimul loc de pe podium a fost ocupat Rafal Majka, liderul de la Tinkoff-Saxo. Deși a început ziua în roșu, Dumoulin, care nu e un cățărător de profesie, a fost alungat pînă pe locul 6 la general.

Etapa 20 a fost cîștigată de Ruben Plaza (Lampre), care a dus o evadare de 112 kilometri. Mîine are loc ultima etapă din Vuelta, una ceremonială, între Alcala de Henares și Madrid, 98.8 kilometri.