SPORTURI  »  CICLISM  »  TURUL FRANȚEI 2017

TURUL FRANȚEI 2017. Chris Froome a câștigat al 4-lea său Tur al Franței: o victorie cât o echipă

Chris Froome, foto: Guliver/gettyimages +3   FOTO
Chris Froome, foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 iulie 2017 17:28

Britanicul Chris Froome (Sky), 32 de ani, și-a adjudecat cel de-al patrulea titlu în Turul Franței, al treilea consecutiv. Podiumul de la Paris a fost completat de Rigoberto Uran ( Cannondale–Drapac) și Romain Bardet (Ag2R).

• În ultima etapă, una ceremonială, de 100km între Montgeron și Paris, s-a impus Dylan Groenewegen, danezul în vârstă de 24 de ani de la Lotto-Jumbo;

Chris Froome devine singurul ciclist care are 4 Tururi ale Franței în palmares. Recordul de 5 victorii este deținut de campioni legendari, precum Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault sau Miguel Indurain.

Născut în Nairobi, Kenya, Froome este recunoscut drept unul dintre cei mai puternici cățărători din plutonul profesionit, un rutier cu abilități incredibile la contratimp, dar și un tip care încearcă permanent "să își îmbunătățească părțile slabe".

Turul Franței 2017 a fost cel mai dificil din cariera britanicului, în condițiile în care traseul nu a conținut un număr consistent de kilometri de contratimp și nici suficiente etape cu finiș în ascensiune, iar britanicul și-a schimbat abordarea pentru cele 3 săptămâni de competiție, pentru a fi mai proaspăt fizic în ultimele 7 zile .

Pentru prima oară în carieră, Froome nu a câștigat nicio etapă într-o cursă în care coechipierii de la Sky, în special Michal Kwiatkowski și Mikel Landa, au malaxat aproape orice urmă de opoziție.