SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONAT EUROPEAN

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 mai 2014 00:00 / Actualizat sambata, 17 mai 2014 22:13

România a cîştigat medalia de aur la concursul pe echipe al Campionatului European de gimnastică.Calificările de joi au scos la iveală un lider temporar un pic surprinzător, Marea Britanie, cu Downie, Tunney, Whelan, Harrold şi Fragapane. Echipa noastră, cu Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Munteanu, Alina Stănilă şi Silvia Zarzu, a încheiat calificările pe poziţia a doua, la 1,017 puncte de britanice şi înaintea Rusiei cu 0,509 puncte.

Astăzi, România a controlat de la un capăt la altul concursul şi s-a aflat după fiecare rotaţie pe prima poziţie. Cea mai mare notă a echipei noastre a fost obţinută de debutanta Andreea Munteanu, 14,933 la bîrnă.

Pe locul doi a încheiat Marea Britanie, în timp ce bronzul i-a revenit Rusiei.