SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CONCURS

Marius Berbecar, locul doi în finală la parelele, la Cupa Mondială de la Glasgow

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 noiembrie 2010 00:00

Gimnastul Marius Berbecar a încheiat finala de la paralele, din cadrul Cupei Mondiale de la Glasgow, pe locul secund.

Marius Berbecar a fost notat cu 15.350 în finala de la paralele, care a fost câştigată de slovenul Mitja Petrovsek, cu 15.450. Berbecar a fost singurul gimnast român, care a urcat sâmbătă pe podium la Cupa Mondială de la Glasgow, colegii săi prezenţi în finale la cal cu mânere, sărituri şi sol, nereuşind clasări mai bune decât locul patru.

În finala de la sărituri, Marius Berbecar a obţinut locul 4, cu nota 15.662, ia Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 8, ultimul, cu nota 14.737, proba fiind câştigată de chilianul Gonzales Sepulveda (15.937).

La cal cu mânere, Ovidiu Buidoşo s-a clasat pe locul 7 (13.525), finala revenindu-i britanicului Loius Smith (15.550), iar în finala de la sol, Vlad Cotună a fost al 7-lea, cu nota 14.800. Proba a fost câştigată de Alexander Shatilov (Israel, 15.375).