SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  CAMPIONATELE MONDIALE DE GIMNASTICĂ

Nici fetele și nici băieții nu merg direct la Rio » Contraperformanță și pentru echipa masculină. Ultima șansă pentru JO

Articol de GSP - Publicat marti, 27 octombrie 2015 13:09

Echipa masculină de gimnastică a României a încheiat calificările la CM de la Glasgow pe locul 14 şi a ratat calificarea în finala pe echipe a Mondialelor. Ultima șansă de calificare a echipelor României la JO de la Rio este turneul preolimpic de anul viitor, 13-16 aprilie.

Gimnastul Cristian Băţagă s-a calificat în finală la individual-compus, iar Marian Drăgulescu în cea de la sărituri, anunță Mediafax.

Echipa masculină a României a încheiat concursul de calificare cu un total de 340.227 puncte, cu care s-a clasat pe locul 14, astfel încît nu va lua startul în finala pe echipe la Glasgow, dar va evolua în turneul preolimpic de anul viitor, pentru calificarea la JO.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”