SPORTURI  »  HANDBAL  »  LARVIK - HCM BAIA MARE 31-26

Au înviat şi au murit » HCM Baia Mare, meci de infarct cu Larvik: a egalat incredibil, dar a cedat pe final, 26-31

Pivotul Makeeva a jucat foarte bine aseară, dar nu a fost destul ajutată de coechipiere // Foto: emaramureş.ro

Articol de - Publicat duminica, 09 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 08 noiembrie 2014 22:58

Campioana României a revenit incredibil aseară de la 22-15 şi a egalat la 23 în minutul 48. Finalul le-a trădat iar pe băimărence.

Săptămîna trecută, la Baia Mare, HCM a ratat 7 aruncări de la 7 metri şi a pierdut la un gol, 23-24, disputa cu Larvik. Aseară, în Norvegia, băimărencele le-au dat speranţe fanilor în partea a doua, recuperînd un ecart de 7 goluri, în doar 8 minute, dar finalul a fost acelaşi: înfrîngere.

Trioul Paula Ungureanu - Camilla Herrem - Ksenia Makeeva a dus greu

l pentru campioana României, care nu şi-a putut găsi cadenţa în prima repriză. Linia de 9 metri nu a pus deloc probleme nordicelor, care au găsit mai mereu calea spre gol îndeosebi pe extreme. După 16-11 la pauză şi 22-15 în minutul 40, se repeta istoria de la Metz, acolo unde maramureşencele aveau să piardă la 10 goluri diferenţă.

10 minute fantastice
Au urmat însă 10 minute senzaţionale pentru românce. Paula a închis poarta, Herrem a fost spiriduş pe semicercul advers, Marin nu a mai greşit ţinta de la 7 metri, iar Buceschi, care a prins ieri o zi groaznică, jucînd accidentată, a ajutat echipa cu două goluri importante şi a egalat la 23!

Cele 10 minute fantastice s-au scurs însă, iar în ultima parte, Larvik a trecut din nou în avantaj, băimărencele revenind la jocul cu greşeli şi la mingile oferite cadou adversarelor. S-a terminat 31-26 pentru Larvik, iar Baia Mare trebuie să cîştige acum următoarele două jocuri pentru a fi sigură de calificare în grupele principale.

Time-outul ghinionist
Totul s-a năruit aseară pentru Baia Mare în minutul 53. Larvik conducea cu 25-24, băimărencele erau în atac, arbitrii erau cu mîinile ridicate indicînd prepasiv. Macedoneanca Gjeorgjievska a aruncat la poartă, mingea a poposit în plasă, dar golul a fost anulat.

De la masa oficială s-a indicat faptul că antrenorul Costică Buceschi pusese cartonaşul de time-out înainte de înscrierea golului. Tehnicianul a protestat, dar degeaba. Din acest moment, Larvik a înscris de trei ori consecutiv şi jocul s-a terminat pentru băimărence.