SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ MASCULINĂ

"Câinii" puși în lesă » Înfrângere usturătoare pentru Dinamo cu CSM București

Articol de - Publicat joi, 12 octombrie 2017 21:57

CSM București i-a administrat în această seară campioanei Dinamo cea mai drastică înfrângere din ultimii ani, câștigând cu 33-20!

CSM București a pierdut campionatul în fața dinamoviștilor și în 2016, și în 2017. Sezonul trecut, "tigrii" au fost foarte aproape de primul lor campionat din istorie, dar tot Dinamo a celebrat cu șampanie și confetti.

Înaintea derbyului de joi seara, din Sala Rapid, Dinamo avea 6 victorii consecutive în campionat, pe când gazdele câștigaseră doar 3 meciuri și contabilizaseră 3 înfrângeri!

Strânși în vestiar, înainte de meci, "tigrii" și-au spus că trebuie să șteargă cu buretele tot până acum și să pornească practic de la 0. Cu un antrenor nou pe bancă, Vlad Caba, CSM a jucat cu totul altceva în fața campionilor.

I-au și prins pe Dinamo cu multe probleme de sănătate în lot, lupta pe două fronturi campionat-Liga Campionilor măcinând echipa lui Eliodor Voica. Astfel, fără Savenco, Grigoraș, cu frații Esteki nerefăcuți, la fel ca și Descat, Dinamo a rezistat o singură repriză în Giulești.

9 goluri consecutive

Repriza a doua a fost una dintre cele mai slabe făcute de Dinamo în ultmii ani buni. CSM s-a distrat cu apărarea "dulăilor", iar în defensivă, i-au pus pe câini în lesă. De la 16-13 la pauză și 19-16 în minutul 38, s-a ajuns la 28-16! A fost un chin practic pentru "alb-roșii" pe teren, ei nereușind să înscrie vreme de 14 minute! S-a terminat 33-20 pentru CSM, care au savurat din plin cel mai dulce succes în fața rivalilor.

Steaua a câștigat la Baia Mare

De înfrângerea dinamoviștilor au profitat steliștii, rivalii de-o viață. Steaua a câștigat la Baia Mare disputa cu Minaur, 21-19, și s-a apropiat la doar două puncte în clasament de Dinamo.

Și HC Odorhei s-a impus clar în etapa a 7-a, harghitenii trecând la pas în Moldova de HC Vaslui, 31-19! Derby-ul dintre moldoveni, între CSU Suceava și CSM Focșani s-a terminat egal, 19-19, în timp ce Politehnica Iași rămâne singura echipă fără victorie și după etapa a 7-a.

73 de goluri
a primit Dinamo în ultimele două meciuri, punând la socoteală pe lângă meciul cu CSM, și disputa din Ligă cu Elverum

CSM București-Dinamo București 33-20
Dunărea Călărași-CSM Făgăraș (vineri, ora 18:00)

Clasament

1. Dinamo București 16p
2. Steaua București 14p
3. HC Odorhei 13p
4. Potaissa Turda 12p
5. Minaur Baia Mare 12p