SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA ROMÂNIEI FEMININ

Craiova bate la Zalău și se califică în ”sferturile” Cupei României

Articol de - Publicat miercuri, 03 mai 2017 20:52

SCM Craiova a învins cu 24-19 la Zalău și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, la handbal feminin.

Antrenorul Gheorghe Tadici a declarat înainte de meci că va respecta competiția, dar că "nu avem bani să cheltuim în Cupă".

Zalăul a început bine, a condus în primele minute, dar s-a văzut apoi că oltencele au fost mai montate. Au câștigat cu 24-19, obiectivul pentru echipa lui Bogdan Burcea fiind să se califice în Final 4-ul Cupei României.

La finalul partidei, Federația a premiat echipa gazdă pentru locul 3 ocupat în Liga Națională, secretarul general al FRH, Mihai Bocan, decernând medaliile de bronz ardelencelor. HC Zalău a revenit pe podium după 5 ani de pauză.

"Este un loc meritat pentru că l-am realizat cu o echipă în care jucătoarele erau considerate de nivel mediu. Echipa a crescut foarte mult, a muncit foarte mult și am avut o disciplină tactică pe tot parcursul campionatului. E o medalie pe care fetele o merită!", a declarat Gheorghe Tadici.

Celelalte partide din "sferturi" au loc joi, cu excepția întâlnirii dintre CSM București și U. Cluj Napoca.