SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI

CSM București-CSM Roman 28-22 » Campioanele câștigă la pas cu nemțencele și defilează în campionat

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat joi, 22 septembrie 2016 21:51

CSM București a câștigat la pas meciul din Sala Rapid contra CSM Roman, reușind a doua victorie în trei săptămâni împotriva moldovencelor, după Supercupa României, scor 23-17.

Nemțencele au marcat primele prin Oana Chitacu, însă campioana Europei a preluat treptat controlul, ținându-le pe fetele lui Andon Boskovski la cel puțin un gol distanță, după 15 minute scurse din prima repriză conducând cu 7-5.

A urmat recitalul Anastasyiei Lobach, tabela arătând la pauză 15-9 în favoarea elevelor lui Jakob Vestergaard.

Repriza secundă a început prost pentru CSM Roman, după numai șase minute diferența de scor fiind dublă, 20-10 pentru „tigroaice”.

Speranțele moldovencelor s-au reaprins după cinci goluri consecutive, însă experiența campioanelor conduse de Oana Manea și-a spus cuvântul pe finalul partidei. Scor final 28-22, iar trupa lui Vestergaard bifează a treia victorie din acest campionat și trece pe prima poziție.

Principalele marcatoare:
CSM București: Carmen Martin Berenguer (7), Anastasyia Lobach și Majda Mehmedovic (4)
CSM Roman: Iryna Glybko (8), Jasna Toskovic (6)
În următoarea etapă CSM București va face deplasarea la Brăila, iar Roman primește vizita gălățencelor de la Danubius.