SPORTURI  »  HANDBAL  »  CHALLENGE CUP

Cu sufletul la gurã! Ştiinţa Bacãu - PAOK Salonic 29-31 (18-18)

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 februarie 2009 00:00

Dupã un meci în care au trãit periculos şi s-au jucat din nou cu ocaziile, bãcãuanii au reuşit o calificare istoricã în "sferturi".

Plecaţi cu un avantaj de trei goluri, luat în meciul tur, handbaliştii bãcãuani au gestionat bine rezultatul timp de 50 de minute. Apoi doar inspiraţia lui Sandu Iacob, intervenţiile portarului Tevzadze şi evoluţia de excepţie a lui Ionuţ Rotaru au fãcut ca Ştiinţa sã se califice şi,  pentru prima datã în istorie, sã ajungã între cele mai bune opt echipe din Challenge Cup.

Din nou, postura de favoriţi nu i-a avantajat deloc pe handbaliştii bãcãuani. Iacob şi compania veneau dupã poate cel mai prost joc de la revenirea în prima ligã, cel cu Dinamo, de joi, iar efectele înfrângerii s-au vãzut. Mult mai determinaţi şi cu o dorinţã enormã de a rescrie istoria clubului bãcãuan, "studenţii" au început în forţã, dar oaspeţii au demonstrat cã nu au venit la Bacãu în excursie. Ambele echipe s-au aflat pe rând la conducerea partidei (2-1, 3-4, 5-4). Paok având în Saludis un adevãrat goleador  s-au distanţat la trei lungimi 6-9 (15'). Ionuţ Rotaru (10 reuşite) a luat jocul pe cont propriu, s-a apãrat excelent, iar în atac a coordonat foarte bine fiecare fazã, iar Ştiinţa restabilea egalitatea în minutul 19 dupã un contraatac finalizat de Marius Bondar. Pânã la pauzã ambele apãrãri au arãtat slbãciuni, tabela indicând 18-18.

Final incendiar

Repriza secundã a fost plinã de eliminãri şi întreruperi, datorate prestaţiei foarte slabe a brigãzii de arbitri din Turcia. Eliminãri dictate aiurea, faulturi şi paşi nesancţionati plus cã forţare în atac dãdeau aproape instantaneu de fiecare parte.

Meciul extrem de echilibrat, fragmetat de cei doi arbitri, a dus la încingerea spiritelor pe final de joc, atunci când bãcãuanii şi-au pierdut din luciditate. Simici a restabilit egalitatea la 23, iar Iacob a înscris un gol extrem de important (25-25) când Ştiinţa evolua doar în patru oameni.

Fianalul este interzis cardiacilor. Cu cinci minute înainte de final oaspeţii conduceau cu trei goluri, 27-30. Pãunicã, foarte bun atât în apãrare, cât şi în atac, aruncã sala în picioare dupã un gol foarte frumos. Oaspeţii protesteazã, arbitrii sunt total depãşiţi de miza partidei şi doar intervenţia observatorului face ca meciul sã poatã continua. Sandu Iacob reduce diferenţa la doar un gol (29-30) cu un minut înainte de final, dar oaspeţii înscriu rapid şi cu 30 de secunde înainte de final calificarea era pe muchie de cuţit. Oaspeţii protesteazã din nou la faptul cã timpul nu a fost oprit, însã "studenţii" ţin de minge şi se calificã dramatic în "sferturi".

În tur, Ştiinţa câştigase la Salonic cu 31-28 şi, cu scorul general de 60-59, "studenţii" se califică în faza următoare a Challenge Cup.

Ştiinţa: Tamaş (5 intervenţii), Tevzadze (8 intervenţii), Rotaru (10 goluri), M. Bondar (6), Pãunicã (4), Simic (4), Iacob (2), Grigorie (1), Iancu (1), A. Bondar  (1), Ignat, Dediu, Todorovic.

PAOK:Kotsifas (7 intervenţii), Gourgoumis- Tsakiris ( 7 goluri), Saoulidis (5), Kokkonis (5), Evangelidis (5), Petridis (3), Stankovic (3), Naoumidis (1), Misyrilis (1), Marango (1).