SPORTURI  »  HANDBAL  »  CHALLENGE CUP / BEŞIKTAŞ ISTANBUL-UCM REŞIŢA 26-26

Cu un picior în finală

Articol de GSP - Publicat luni, 27 aprilie 2009 00:00

UCM Reşiţa, deţinătoarea Challenge Cup în ultimele două ediţii, este foarte aproape să se califice pentru a treia oară consecutivă în finala competiţiei. În prima manşă din semifinale, ieri, la Istanbul, echipa selecţionerului Aihan Omer a terminat la egalitate, 26-26, cu Beşiktaş Istanbul, trecînd de puţin pe lîngă victorie. Cum manşa secundă se va disputa la Reşiţa, UCM nu are emoţii în privinţa calificării.

"În prima repriză am jucat mai slab, Beşiktaş a condus în permanenţă şi la pauză a fost 14-13 pentru turci. În partea a doua însă, băieţii au avut şi patru goluri avans, dar, pe final, turcii au revenit şi s-a încheiat egal", a declarat directorul executiv de la UCM, Ion Zamfirescu. Principalii marcatori ai Reşiţei au fost: Butulja 9 goluri, Pasici 5, Pîrîianu şi Rohozneanu cîte 3.