SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF / SCM CRAIOVA-RANDERS HK 23-17

Făcură prima victorie! SCM Craiova s-a impus în Cupa EHF în fața lui Randers

Articol de - Publicat sambata, 13 ianuarie 2018 22:20

Oltencele de la Craiova au câștigat la pas disputa cu danezele după o primă repriză senzațională.

4.000 de olteni au celebrat sâmbătă prima victorie a favoritelor în grupa A a Cupei EHF, a doua competiție ca valoare în Europa. Fosta campioana a Danemarcei, Randers HK a fost spulberată în prima repriză de o echipă care a intrat extrem de motivată pe teren.

Cristina Zamfir Florianu, Valentina Elisei Ardean și Jelena Nikolici au marcat gol după gol, ducând gazdele la 10 lungimi avans până la pauză: 16-6! În partea a doua diferența a crescut la 20-8, dar antrenorul Bogdan Burcea a scos pe margine titularele și a introdus rezervele. Nordicele au profitat din plin și au mai redus din handicap.

În prima etapă, echipa olteană pierduse în Franța, cu Brest, 22-25.

În etapa a 3-a, Craiova merge în Rusia, pe terenul celor de la Kuban Krasnodar, echipa pregătită de selecționerul Rusiei, Evgheni Trefilov. Rusoaicele joacă duminică (ora 16:00) cu Brest, după ce în prima etapă au câștigat la Randers, 23-20.