SPORTURI  »  HANDBAL  »  GYOR - VARDAR SKOPJE 31-30 (DUPĂ PRELUNGIRI)

FOTO Budapesta în sărbătoare: Gyor câștigă Liga Campionilor după o finală dramatică cu Vardar Skopje, decisă în prelungiri!

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 20:46

Gyor a câștigat dramatic finala Ligii Campionilor, impunându-se cu 31-30 în fața lui Vardar Skopje, după o partidă decisă în prelungiri.

Partida a fost una extrem de echilibrată, cele două formații mergând cap la cap pe aproape toată durata primei reprize. Totuși, unguroaicele au avut un final de repriză mai bun și au intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri (15-12).

În repriza secundă, Vardar a echilibrat din nou partida, arătând un joc entuziasmant în repriza secundă. Macedonencele au egalat cu puțin timp înainte de final, iar disputa a intrat în prelungiri.

Prelungiri în care Gyor a fost mai activă, ajutată puțin și de unele decizii controversate ale arbitrilor.

Unguroaicele s-au impus în final cu 31-30 și au cucerit cea de-a treia Ligă din istoria lui Gyor.

160.000 €va primi echipa maghiară pentru succesul din Liga Campionilor

FINAL » Gyor - Vardar Skopje 31-30

Desfășurarea liveTEXT a finalei

Final de partidă! Gyor este noua regină a Europei la handbal!
min.69: Dramatism fără sfârșit în finala Ligii Campionilor! Gyor conduce cu 31-30, cu 54 de secunde înainte de final
min.67: Precum în prima repriză, Vardar pornește mai bine. Unguroaicele conduc cu 30-29, cu trei minute înainte de fluierul final

A început repriza a doua a prelungirilor!

Pauză la Budapesta, Gyor o conduce pe Vardar cu 29-28, iar în scurt timp va începe repriza secundă a prelungirilor

min.65: Supereușită a celor de la Vardar, care marchează în ultima secundă a primei reprize.
min.63: Unguroaicele au în continuare două goluri avans, conduc cu 29-27, după un start mai greoi al macedonencelor
min.62: Început perfect de prelungiri pentru echipa maghiară, care conduce cu 28-26.

A început prima repriză de prelungiri!

Scorul rămâne egal la finalul celor 60 de minute, iar partida intră în prelungiri!

min.59: Secundele se scurg foarte greu pe arena Laszlo Papp din Budapesta. Este 26-26, cu 53 de secunde înainte de final, iar Vardar evoluează cu o jucătoare mai puțin din cauza unei eliminări
min.55: Tensiunea atinge cote nebănuite în finala de la Budapesta Ambele echipe au câte o jucătoare eliminată, iar scorul este în continuare egal, cu cinci minute înainte de final, 24-24
min:51: Meci pe muchie de cuțit în finala Ligii Campionilor: Vardar egalează, 24-24, cu nouă minute înainte de final
min.45: Vardar se apropie de Gyor; echipa macedoneană mai are de recuperat un singur gol
min.34: Echipa maghiară are în continuare trei goluri avans, conducându-le pe macedonence cu trei goluri, 16-13

A început repriza secundă!

Pauză la Budapesta! Gyor o conduce pe Vardar cu 15-12.

min. 28: Gyor continuă să conducă partida, conducând cu 14-12, cu un minut înainte de pauză
min.20: Profitând și de o eliminare a lui Vardar, Gyor preia controlul partidei și se distanțează la trei goluri (13-10)
min.15: În continuare, partida de la Budapesta este extrem de echilibrată. Favorita publicului, Gyor, conduce cu 10-9, dar Vardar joacă extrem de bine
min.10: După câteva minute în care Gyor a condus, Vardar revine și egalează. Este 6-6, după 10 minute
min.5: Început de meci echilibrat. După cinci minute, scorul este egal, 3-3

A început marea finală!

Finala s-a disputat în sala Laszlo Papp din Budapesta.

CSM București a învins-o pe Buducnost, 26-20, în disputa pentru locul trei. (DETALII, AICI)