SPORTURI  »  HANDBAL  »  SPANIA - SUEDIA 28-22

FOTO FANTASTIC Spania este noua campioană europeană la handbal! Repriza secundă de vis a ibericilor

Articol de - Publicat duminica, 28 ianuarie 2018 22:20

După patru finale la campionatele continentale pierdute, Spania a câștigat aseară, la Zagreb, aurul european după o a doua repriză de vis, scor 28-22, contra Suediei.

Spaniolii sunt, în sfârșit, regii Europei pe semicerc după ce au câștigat duminică seara, la Zagreb, titlul european în fața Suediei. Cât au trebuit să sufere ibericii pentru acest aur.

Au pierdut finalele din 1996, 1998, 2006 și 2016. Au câștigat însă în 2018, la capătul unui meci în care au reușit o repriză secundă formidabilă!

Suedia, echipa care a ajuns în finală deși se împiedicase de trei ori pe traseu, a jucat foarte bine prima repriză. Apărarea nordicilor nu i-au lăsat să respire pe spanioli. Iar pe contraatac, Ekberg și coechipierii săi au lovit năprasnic. Suedezii se gândeau la pauză, la 14-12, că pot ajunge la a cincea coroană, că după 16 ani, pot fi din nou în vârf.

S-au gândit probabil prea mult la asta, pentru că în repriza a doua au uitat să joace handbal. Spaniolii au fost cei care s-au apărat incredibil, goalkeeper-ul de 38 de ani Arpad Sterbik a pus lacăt pe poartă, iar Spania a trecut la conducere. 7-1 a fost scorul primelor 12 minute din repriza secundă!

Și când Spania se distanțează la 4-5 goluri diferență, e greu să mai răstorni rezultatul. Au simțit-o în semifinale și francezii, campionii lumii.

Dusebaev, Entrerrios, Sole, Arino și ceilalți jucători dirijați de pe margine de Jodi Rivera nu au făcut nici un pas în lateral, până la final. Când au fost siguri de succes, au încins jora bucuriei la centrul terenului. E vremea fiestei pe semicerc, una care se pregătea de mult timp, dar care a venit abia acum. Mai bine mai târziu decât niciodată!

7 medaliia câștigat Spania la Europene, cele mai multe: un aur, 4 arginturi și două bronzuri

Franța a luat bronzul

În finala mică a Euro 2018, campioana mondială, Franța, a trecut cu 32-29 de campioana olimpică, Danemarca. A fost meciul vedetei Franței, Nikola Karabatic, care a marcat de 9 ori în poarta nordicilor. Al doilea bronz european pentru ”cocoși”, în istorie, după cel cucerit în 2008. Finala mică a Europeanului a fost condusă de cuplul român Constantin Din și Sorin Dinu. Ei au arbitrat astfel ultimul meci din carieră, fiind nevoiți să se retragă din cauza vârstei.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”