SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL / PREL CE 2018 / ROMÂNIA-BELARUS 22-32

FOTO România ratează o nouă calificare la EURO: înfrângere categorică în meciul cu Belarus!

Articol de - Publicat joi, 15 iunie 2017 20:51

"I-am surprins când am câștigat cu 26-23 la ei acasă, dar acum efectul surpriză s-a terminat. Cred că atunci nimeni nu era conștient cu cine am câștigat. Dacă privim rezultatele lor din ultimii ani, ne vom da seama ce adversar avem în față", spunea Xavi Pascual înaintea meciului de ieri cu Belarus de la Craiova.

Cuvinte ce după încheierea partidei par prevestitoare. România a fost dominată din primul minut și până în ultimul. Încă de la început, handbaliștii din Belarus și-au arătat determinarea și valoarea, în timp ce Racoțea, Grigoraș, Fenici, Ghionea au dat fie în goalkeeper, fie pe lângă poartă.

Doar Marius Mocanu, pivotul României, a reușit să mențină iluzia că România poate lupta de la egal la egal într-un meci atât de important cu Belarus. Pe măsură de minutele se scurgeau, "tricolorii" parcă intraseră într-un tunel negru, unul fără orizont și fără să vadă luminița de la capătul său.

Centrul Pukouski a făcut ce a vrut cu apărarea noastră, iar restul colegilor au înscris din toate pozițiile. Cu disperare în glas, Xavier Pascual a încercat să-i scuture pe handbaliștii săi, dar nimic nu a funcționat ieri, iar scorul la pauză a fost 19-11.

Diferența a crescut după pauză, soluțiile din tabăra românilor nevenind. S-au făcut zece, apoi unsprezece și chiar douăsprezece goluri. Cu toate acestea, spectatorii care au umplut Sala Polivalentă din Craiova nu au încetat să-i încurajeze pe "tricolori" și să strige "România, România!".

Handbaliștii din națională nu au avut cum să pună stop dominării. S-a terminat 32-22, iar România nu mai poate prinde unul dintre primele locuri din grupă, care duc direct la Campionatul European din 2018. Celor 22 de ani de așteptare li se mai adaugă doi, iar handbaliștii români speră să ducă cu același suflu o campanie de calificare de la început până la final.

România 22 (11)
Mocanu 5, Grigoraș 5, Csepreghi 4, Șandru 2, Ghionea 2, Racoțea 2, Pavel 1, Thalmaier 1. Antrenor: Xavier Pascual
Belarus 32 (19)
Pokouski 7, Karalek 6, Karvațki 4, Rutenka 4, Kuleș 3, Brouka 3, Gaiducenko 2, Iurinok 2, Kulak 1. Antrenor: Iouri Cevțov

CLASAMENT GRUPA 2
1. Belarus 5 3 1 1 150-125 7
2. Serbia 5 3 1 1 148-146 7
3. România 5 2 0 3 120-128 4
4. Polonia 5 0 2 3 139-158 2
* primele două clasate se califică la Europene
Mai sunt de jucat: Polonia-România (duminică 15:30), Belarus-Serbia (duminică 16:30)