SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - CROAȚIA 31-26

FOTO şi VIDEO România, victorie clară în faţa Croației! Cristina Neagu, omul meciului

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 decembrie 2016 16:33

Naționala de handbal feminin a României a învins Croaţia cu 31 la 26, în ultimul meci din grupa preliminară a Campionatului European din Suedia.

Croaţia a intrat mai bine în meci şi a ajuns la un avantaj de trei goluri în primele zece minute, însă româncele au revenit şi nu au mai cedat conducerea până la final.

Cristina Neagu a fost omul meciului, cu 10 goluri din 16 aruncări.

România s-a calificat în grupa principală, unde va intra cu cele două puncte obţinute în faţa Rusiei. Tricolorele vor face parte Grupa 2, cu Norvegia, Rusia și cele trei naţionale calificate din Grupa C: Danemarca, Cehia şi Ungaria.

VIDEO cu bucuria româncelor:

FINAL » România - Croaţia 31-26
LIVETEXT:

FINAL DE MECI! Victorie la cinci goluri pentru România în faţa Croaţiei, iar tricolorele vor jcua în grupa principală la Campionatul European din Suedia.

min.58(31-24) Chiper marchează un gol spectaculos de pe extremă! România are un avantaj de şapte goluri.

min.56 (29-23) Dublă paradă a Paulei Ungureanu, dar Croaţia primeşte aruncare de la 7 metri şi Marici înscrie.

min.55 Time-out cerut de Ambros Martin.

min.54 (28-21) O nouă aruncare sezaţională a Cristinei Neagu, care a ajuns la 10 goluri în acest meci.

min.50 (26-20) Primul gol pentru Croaţia după mai mult de cinci minute. România s-a distanţat însă şi are un avantaj liniştitor de şase goluri.

min.44 (22-19) Gol marcat de Oana Manea şi eliminare de două minute în tabăra Croaţiei.

min.41 (20-17) Eliminare de două minute şi pentru Eliza Buceschi, iar Croaţia reduce din diferenţă.

min.40 A doua eliminare de două minute pentru Crina Pintea.

min.38 (19-14) Cristina Neagu cu o nouă aruncare care o lasă fără replică pe Besen. Avantaj de cinci goluri pentru România.

min.35 (17-13) Time-out cerut de antrenorul Croaţiei.

min.33 (16-13) Cristina Neagu aruncă şi înscrie primul gol din repriza a doua!

Începe repriza a doua, cu România în atac. Croaţia are în continuare o jucătoare eliminată.

Pauză! După un început de repriză ezitant, România conduce Croaţia cu 15 la 13.

min.29 Eliminare de două minute în echipa Croaţiei şi un nou gol marcat de Eliza Buceschi de la 7 metri!

min.28 (14-11) Buceschi marchează de la 7 metri şi are un procentaj de 100%, cu patru goluri din patru aruncări.

min.25 (12-11) O nouă eliminare în tabăra României, la Zamfirescu! Croaţia înscrie şi se apropie la un singur gol.

min.23 (12-9) Eliminare de două minute şi pentru Pintea, dar România înscrie în inferioritate prin Udriştoiu.

min.20 (10-8) Eliminare de două minute pentru Oana Manea. Croaţia are atacul, dar Denisa Dedu are din nou o intervenţie salvatoare.

min.19 (9-7) Eliminare de două minute pentru Ekaterina Nemaskalo, iar Eliza Buceschi înscrie de la 7 metri.

min.17 (8-6) Paradă a Denisei Dedu, dar Oana Manea ratează aruncarea pe atacul tricolorelor.

min.15 (7-6) Neagu aduce România în avantaj! Interul României are trei goluri din cinci aruncări şi un procentaj de 60%.

min.14 (6-6) Gol superb marcat de Cristina Neagu, iar România restabileşte egalitatea!

min.10 (4-6) Buceschi marchează de la 7 metri! Pe atacul Croaţiei, Pintea blochează excelent o primă aruncare, iar apoi croatele comit fault în atac.

min.9 (3-6) România a ratat ultimele atacuri, iar Croaţia s-a distanţat la trei goluri. Ambros Martin cere time-out.

min.6 (3-3) Croaţia trece în avantaj pentru un moment, deşi joacă în inferioritate, dar Oana Manea marchează şi ea pe acţiunea de atac a tricolorelor.

min.5 Eliminare şi la Croaţia! Zadravec întârzie o repunere a României şi este sancţionată.

min.3 (1-0) Croaţia ratează, iar România scoate portarul  pe faza de atac. Cristina Neagu înscrie primul gol al meciului!

Prima eliminare la România, din primul minut. Gabi Szucs primeşte o eliminare de două minute.

min.1 Croaţia are primul atac.

Start de meci!

Meciul poate fi urmărit în direct la TVR 2, TVR HD și liveTEXT pe GSP.RO

România a pierdut meciul de debut cu Norvegia, scor 21-23, dar a învins campioana olimpică Rusia cu 22-17.

Meciurile din grupele principale sunt între 10 și 14 decembrie, iar echipele vor începe cu punctele obținute cu echipele calificate.

În 16 decembrie vor avea loc semifinalele şi partida pentru clasarea pe locurile 5-6, iar în 18 decembrie, finalele pentru medalii.

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”