SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - RUSIA 22-17

FOTO » Succes ISTORIC al României în fața Rusiei » Evoluție FABULOASĂ a Denisei Dedu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 decembrie 2016 09:53

Naționala de handbal femninin a României a învins campioana olimpică Rusia, în cel de-al doilea meci de la Campionatul European, scor 22-17.

FINAL România- Rusia 22-17

"Tricolorele" au avut o primă repriză extraordinară și au condus cu 11-9.

Chiar dacă rusoaicele au încercat să revină în repriza doua, româncele au fost atente și nu le-au permis acestora să treacă în avantaj.

A fost prima victoria la acest European a "tricolorelelor", după ce au pierdut partida de debut, cu Norvegia, scor 21-23, în timp ce rusoaicele au trecut de croate.

Româncele vor juca în ultimul meci din grupă contra Croației, vineri, de la ora 19:30.

În celălalt meci al grupei, Norvegia a demolat-o pe Croația, scor 34-16.