SPORTURI  »  HANDBAL  »  HCDS CONSTANŢA - STEAUA

HCDS Constanţa câştigă derby-ul cu Steaua din ultima etapă a turului Ligii Naţionale de handbal masculin

Articol de GSP - Publicat luni, 04 decembrie 2017 17:23

HCDS Constanţa a câştigat ultima partidă a turului de campionat din Liga Zimbrilor, scor 24-19, în faţa celor de la Steaua Bucureşti, şi a urcat până pe poziţia a 5-a în clasament.

Prima repriză a fost dominată categoric de dobrogeni, în primul rând datorită intervenţiilor miraculoase reuşite de Dane Sijan. Scorul la pauză a fost de 15-9.

Bucureştenii au început cursa de urmărire, ajungând la doar 2 lungimi în spatele în ultimele 3 minute. Totul a fost tranşat de Alexandru Andrei, care a reuşit să marcheze cu 2 minute înainte de final, după ce ratase două aruncări consecutive, într-o fază în care Marin Vegar a fost şi suspendat.

Steaua încă se află în grafic, având un sezon neşteptat de bun.Ovidiu Mihailă a profitat de experienţa unor jucători precum Marius Stavrositu sau Gheorghe Irimiescu şi a creat o echipă omogenă, capabilă să se lupte cu şanse reale la titlu, ocupând moment poziţia secundă a clasamentului.