SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI - METZ 34-21

FOTO Magie pe semicerc! CSM București a făcut INSTRUCȚIE cu Metz și e ca și calificată în Final Four

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 aprilie 2018 17:14

CSM București a făcut primul pas pentru calificarea în final four-ul Ligii Campionilor după ce a învins-o în prima manșă pe Metz, scor 34-21.

Fetele noastre n-au avut practic nicio emoție. Au început meciul foarte bine, iar la pauză conduceau cu 19-13 după evoluțiile fabuloase ale Cristinei Neagu Kurtovici și Gullden.

După revenirea de la cabine, franțuzoaicele n-au reușit să marcheze un gol timp de 12 minute. În toată această perioadă, CSM a înscris de parcă ar fi fost singura echipă de pe teren.

Finalul jocului a adus și cea mai frumoasă fază a meciulu: Kurtovici a făcut o piruetă superbă pe lângă o adversară, a trimis mingea lobată până la Gullden, iar aceasta a înscris din săritură.

Returul va avea loc în Franța, pe 15 aprilie, de la ora 18:00. Partida va fi transmisă la TV Digi Sport, TV Telekom Sport și liveTEXT pe GSP.ro.

Desfășurarea liveTEXT a meciului

Final de meci!
34-21 KURTOVICI ÎNSCRIE ÎN ULTIMA SECUNDĂ A MECIULUI ȘI SUNTEM APROAPE CALIFICAȚI ÎN FINAL FOUR!
33-21
Metz înscrie!
Zaadi încearcă de la 9 metri, dar mingea trece peste poartă.
33-20
Gullden e impecabilă de la 7 metri: 5 din 5.
32-20
Mai înscrie și Metz!
32-19 DUMNEZEULE! Ce fază fac Kurtovici și Gullden! O piruetă pe lângă o adversară și o minge lobată până la Gullden, care înscrie!
31-19
Metz trimite mingea în bară, dar balonul se întoarce la o franțuzoaică și aceasta înscrie. Au mai rămas 5 minute din meci.
31-18
Franțuzoaicele mai reduc din diferență, dar nimic nu se mai poate schimba.
31-17
Cristina Neagu ajunge la 10 goluri unul mai frumos ca celălalt!
Dublă intervenție pentru Grubisici!
30-17
Mehmedovici trimite practic prin portarul advers și antrenorul francez cere time-out.
29-17
Mehmedovici înscrie în poarta lui Metz. Au mai rămas 10 minute din meci. Franțuzoaicele ratează contraatacul.
28-17
Metz mai marchează și ea, însă diferența e destul de lejeră.
28-16
Gullden aruncă de la 7 metri și Luciano e eliminată pentru două minute.
27-16
Kurtovici trimite și ea printre picioarele portarului.
26-16
Ana Gros transformă lovitura de la 7 metri.
Două minute eliminare pentru Gullden și aruncare de la 7 metri pentru Metz!
26-15
Oana Manea scoate o aruncare de la 7 metri pe care o transformă Gullden.
25-15
Metz încearcă să reducă din handicap, însă sunt deja 10 goluri diferență!
25-14
Iulia Curea e de-a dreptul fabuloasă și înscrie printre picioarele portarului advers!
24-14
Luciano înscrie pentru Metz după aproape 12 minute fără gol pentru franțuzoaice!
Au trecut 11 minute din repriza secundă și Metz n-a marcat niciun gol!
24-13
SUNTEM DE NEOPRIT! Iulia Curea ne distanțează la 11 goluri!
Franțuzoaicele nu mai nimeresc poarta! Ratează din orice poziție!
23-13
Cristina Neagu ajunge la 9 goluri în acest meci.
22-13
Oana Manea marchează și ea!
Landre e și ea eliminată și Metz rămâne cu o jucătoare în minus.
21-13
 Neagu își arată din nou clasa și marchează de la 10 metri. Franțuzoaicele ratează din nou după ce trimit în bară.
Grubisici apără o minge aproape imposibilă.
Frafjord e eliminată pentru două minute de la CSM București!
20-13
Cristina Neagu începe repriza a doua la fel cum a terminat-o pe prima: CU GOL!
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
19-13 Cristina Neagu e fabuloasă! Șut puternic de la 9 metri în ultima secundă a primei reprize!
18-13
Fetele noastre nu se opresc și reușesc cea mai mare diferență de până acum.
17-13
Kurtovici profită de eroarea adversarelor și trimite direct în poartă.
16-13
Smits marchează și Metz vine la 3 goluri de CSM.
16-12
Niombla ia mingea de una singură și înscrie.
15-12
Ana Gros aruncă fix în vinclul porții noastre.
15-11
Niombla marchează și ea primul gol pentru CSM.
14-11
Neagu șutează ca din tun și marchează din nou. Franțuzoaicele pleacă pe atac, dar pierd mingea și fetele noastre pot înscrie din nou.
13-11
Fetele noastre marchează, dar Ana Gros scapă pe contraatac și înscrie și ea.
12-10
Mehmedovici înscrie dintr-o poziție aproape imposibilă.
11-10
Ana Gros trimite puternic de la 7 metri, iar antrenorul lui CSM cere time-out.
11-9
Gullden își depășește adversara și marchează din nou.
10-9
Ana Gros e de neoprit, a marcat din nou de la 7 metri și a ajuns la 5 goluri în această seară.
10-8
Mehmedovici marchează pentru CSM
9-8
Fetele noastre greșesc în atac și Metz marchează după un contraatac perfect finalizat de Zaadi.
9-7
Ana Gros marchează al 4-lea gol: 3 din acțiune, 1 din aruncare de la 7 metri
9-6
Gullden scoate o aruncare de la 7 metri și o lasă pe Cristina Neagu să execute. Jucătoarea noastră transformă fără probleme aruncare.
8-6
Ana Gros transformă prima aruncare de la 7 metri pe care o are Metz.
8-5
Gullden marchează de pe picioare și reușește astfel primul ei gol din acțiune.
7-5
Ana Gros marchează din nou.
7-4
Metz înscrie după o nesincronizare în apărarea noastră.
7-3
Franțuzoaicele marchează și ele, însă Iulia Curea le surprinde pe adversare, profită de spațiu, și marchează.
6-2
Paula Ungureanu scoate o nouă minge dificilă și Gullden marchează de la 7 metri.
5-2
Cristina Neagu e în mare formă și marchează cu un șut direct sub bara transversală.
Paula Ungureanu are prima intervenție în poarta CSM-ului!
4-2
Ana Gros marchează pentru Metz, dar Cristina Neagu scapă în atac și trimite o nouă minge puternică.
3-1
Gullden transformă fără probleme o aruncare de la 7 metri!
2-1
Adversarele noastre scapă foarte bine și reduc din handicap.
2-0
Bucureștencele profită de o eroare a adversarelor și Kurtovici majorează diferența.