SPORTURI  »  HANDBAL  »  CALIFICARE

Naţionala de handbal feminin U20 a României s-a calificat în "sferturi" la CM din Croaţia

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iulie 2014 00:00 / Actualizat luni, 07 iulie 2014 17:52

Naţionala de handbal feminin Under 20 a României s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Croaţia după ce a învins reprezentativa similară a Portugaliei, cu scorul de 25-21 (10-9).
Tot luni, în optimile de finală, Danemarca a învins Cehia, cu scorul de 37-23 (19-10), în celelalte partide ale zilei urmând a se întâlni Coreea de Sud-Serbia, Brazilia-Franţa, Olanda-Croaţia, Ungaria-Slovenia, Norvegia-Germania şi Rusia-Suedia.

Naţionala României s-a calificat în optimile de finală ale CM din Croaţia după ce a încheiat grupa D preliminară, la Cakovec, cu trei victorii - 35-22 cu Tunisia, 26-21 cu Brazilia şi 30-24 cu Slovenia - şi o înfrângere, 31-34 cu Rusia. România s-a clasat pe locul secund, cu 8 puncte.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc miercuri, urmate de semifinale, vineri, şi finalele pentru medalii, programate duminică.