SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL

Naţionala de tineret a României s-a oprit în sferturile CM de Handbal, după 20-30 cu Franţa

Articol de GSP - Publicat joi, 30 iulie 2015 11:21

Naţionala de handbal masculin tineret a României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal din Brazilia.

Miercuri noapte, România a pierdut partida cu Franţa, scor 20-30 (17-8), într-un meci contînd pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, potrivit Mediafax.

România va evolua pentru clasarea finală pe locurile 5-8, cu Suedia, partida fiind programată vineri.

Anterior, în grupa B, România a remizat cu Portugalia, scor 26-26 (11-15) şi cu Serbia, scor 21-21 (13-9) şi a învins Qatar, cu 32-31 (16-16) şi Angola, cu 39-29 (20-14) şi a pierdut cu Spania, scor 23-18 (15-12). în optimile de finală tricolorii s-au impus în faţa Tunisiei, cu scorul de 29-27 (15-15).