SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL EUROPEAN DIN UNGARIA

Naţionala feminină de tineret a României s-a calificat la CE din Ungaria

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 aprilie 2009 00:00

Naţionala de tineret de handbal feminin a României a fost învinsă, duminică, de selecţionata Rusiei, scor 30-29 (16-10), în ultimul meci al turneului de calificare la CE din Ungaria, dar s-a calificat la turneul final datorită clasării pe locul 2 în grupă.

Turneul s-a desfăşurat la Brăila, iar în primele două partide România a dispus de Luxemburg, scor 38-12, şi de Finlanda, scor 34-23. Selecţionata tricoloră s-a calificat de pe locul 2 la turneul final, prima poziţie revenindu-i Rusiei. Campionatul European va avea loc în Ungaria, în perioada 9-23 august.

Sursă: NewsIn