SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DE HANDBAL

Norvegia, ce monstru! A demolat Rusia, scor 34-17, şi s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial

Articol de - Publicat miercuri, 13 decembrie 2017 23:30

Campioana mondială Norvegia a umilt campioana olimpică, Rusia, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial: 34-17!

Norvegia a predat handbal la Magdeburg, în ultimul sfert de finală al Mondialului din 2017. Când a pierdut cu Suedia în grupă, picând pe traseul Rusiei, toată lumea a compatimit Norvegia. Campioana mondială știa bine însă ce face!

Nora Mork, Stine Oftedal, Katrine Lunde și celelalte jucătoare pregătite de islandezul Thorir Hergeirsson au mărșăluit spre semifinale călcând în picioare o echipă a Rusiei care a înregistrat un record negativ: cea mai severă înfrângere din istorie la un Campionat Mondial!

Evgheni Trefilov a țipat la elevele sale în prima repriză, s-a enervat pe margine, dar în partea a doua a stat extrem de liniștit. Le-a vorbit rusoaicelor cu mâinile la spate și a privit neputincios umilința din teren!

Norvegia se pregătește de al patrulea titlu mondial din istorie, trimițând acasă principala rivală, singura echipă care are patru medalii de aur la campionatele lumii.

În semifinale, vineri, Franța va întâlni Suedia, iar Olanda - Norvegia, în reeditarea ultimului act de la EURO 2016!

Norvegia - Rusia 34-17, cele  mai importante momente:

• min.60: Selecţionata lui Evgheni Trefilov, fără replică! Norvegia a distrus Rusia, scor 34-17, şi a avansat în semifinale
  • min.50: Cu 10 minute înainte de final, norvegiencele au nu mai puţin de 16 goluri avans, scor 29-13
  • min.41: Norvegia continuă să domine partida şi conduce cu 13 goluri diferenţă, cu 19 minute înainte de final
  • min.30: Norvegia intră la cabine cu un avantaj liniştitor: 15-8, nu mai puţin de şapte goluri diferenţă!
  • min.17: Norvegia domină autoritar partida şi conduce cu 8-5 după primele 17 minute
  • min 5: Start strâns de meci. Cele două echipe au marct câte un gol de fiecare până acum