SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - GERMANIA 23-25

România a pierdut şi ultimul meci de la Euro 2012, 23-25 cu Germania

Articol de GSP - Publicat joi, 13 decembrie 2012 00:00 / Actualizat joi, 13 decembrie 2012 21:14

Echipa naţională de handbal feminin a României a fost învinsă, joi, la Novi Sad, de reprezentativa Germaniei, cu scorul de 25-23 (16-9), în ultimul meci din grupa principală II a Campionatului Europeam din Serbia şi a ratat şi ultima şansă de a juca pentru locurile 5-6.

Meciul cu Germania, ultima şansă a României de a termina în primele şase echipe din Europa, a început într-o sală dezolant de goală, în care se aflau şi cîţiva fani români, îndeajuns de curajoşi să lupte cu intemperiile, dar şi cu dezamăgirea ratării cursei spre medalii, pentru a ajunge la Novi Sad. Germania a deschis "balul", prin Steinbach, România a ratat două atacuri consecutive, iar Hubinger a mărit la 2-0 (min. 3). Antrenorul Tadici s-a enervat şi a schimbat-o rapid pe portarul Tolnai, cu Ungureanu.

Au urmat însă alte trei atacuri ratate de tricolore, primul gol fiind marcat de România în minutul 6, de Stanca. Brădeanu a ratat egalarea în minutul 10, cu aruncare peste poartă de la 7 metri, iar Hubinger a dus scorul la 4-2 în atacul următor. România nu a găsit soluţii în ofensivă, meciul a continuat cu Germania apărându-se solid şi marcînd nonşalant, în timp ce echipa noastră nu a făcut altceva decât să alerge după egalare, 6-3 (min. 14) şi 9-5 (min. 17). La time-out-ul cerut obligatoriu din cauza jocului slab, antrenorul Tadici a spus: "Haideţi să dăm pe spaţiul porţii! Nu se mai poate aşa". Nu a folosit, Germania s-a dus la 11-5 (min. 21) şi 14-8 (min. 27), iar până la pauză jocul tricolorelor nu a mai adus vreo satisfacţie, 16-9.

Repriza secundă a fost tot la discreţia adversarei, chiar dacă România a făcut efoturi să reducă din handicap, 18-10 (min. 36), 18-14 (min 40). Ghinioanele s-au ţinut lanţ de echipa tricoloră, Ţăcălie fiind eliminată cu cartonaş roşu direct în minutul 40. Din acel moment, parcă s-a rupt totul, deşi România s-a luptat cât a putut pentru fiecare minge, 21-15 (min. 44), 22-18 (min. 51), 24-21 (min. 57).

Germania a cîştigat pe merit un meci decisiv pentru ambele echipe în lupta pentru locul trei, poziţie care va fi decisă după ultimul meci de joi, dintre Ungaria şi Rusia.

Marcatoare: Germania - Steinbach 8 goluri, Wohlbold 3, Zapf 3, Muller 3, Hubinger 3, Nadgornaja 2, Augsburg 1, Loerper 1, Geschke 1; România - Vădineanu 7 goluri, Nechita 7, Geiger 4, Curea 1, Stanca 1, Brădeanu 1, Neagu 1, Pintea 1. România a încheiat participarea la CE din Serbia joi, cu următoarele rezultate: 21-21 cu Rusia, 22-19 cu Islanda şi 20-23 cu Muntenegru (grupa preliminară D), 31-26 cu Spania, 19-25 cu Ungaria şi 23-25 cu Germania (grupa principală II).

Sursă: Mediafax