SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28

ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28. Martin Ambros, explicații după victoria VITALĂ a României la Mondiale! Ce a zis Eliza Buceschi

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 decembrie 2017 17:08

Martin Ambros, antrenorul naționalei României de handbal feminin, și jucătoarea Eliza Buceschi au comentat succesul cu Slovenia, scor 31-28. Au explicat ce s-a întâmplat în prima repriză, când adversarele au condus mult timp.

"Am o inimă puternică. Am câștigat și cu inima azi. Meciul a fost dificil, știam că ele vor începe bine meciul, dar echipa a reacționat bine după ce a fost condusă. Am crezut în puterile noastre și am reușit să ne impunem.

Din nou au reușit să înscrie multe goluri, ne-au pus mari probleme în prima repriză, au trimis mult pe spațiul porții, deloc în afara cadrului porții.

A trebuit să ne impunem prin valoarea jucătoarelor noastre. Nu doar Cristina Neagu a fost foarte bună, și celelalte jucătoare au făcut un joc foarte bun. Aceasta este o echipă cu spirit, fiecare își știe rolul, jucăm ca o echipă adevărată.

Avem o zi de pauză. Avem timp să ne gândim la acest meci cu Spania. Acest rezultat de azi e important, nu decisiv, tocmai de asta trebuie să o luăm meci cu meci", a zis Martin Ambros pentru TV Telekom Sport.

6. Paraguay, o înfrângere, 17-29, 0p

"Am început mai slab și eu, și echipa, dar nu am cedat niciun minut. E bine că la final a ieșit totul cum am plănuit. Apărarea nu a funcționat bine, nu am reușit să o anihilăm pe Ana Gros. Ieri a făcut același lucru. Ne așteptam să aibă o evouție bună, dar nu am putut să o blocăm. Dar în a doua parte am scos-o din joc și au mers bine lucrurile"