SPORTURI  »  HANDBAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL

S-a terminat meciul dintre Spania-Franţa! România A CÂŞTIGAT grupa A de la Campionatul Mondial de Handbal

Articol de GSP - Publicat joi, 07 decembrie 2017 14:06

România a câştigat Grupa A de la Campionatul Mondial de Handbal, după ce Franţa şi Spania au terminat la egalitate, scor 25-25, în ultimul meci al zilei.

• Partida dintre România şi Franţa, una fără miză pentru noi, se joacă mâine, de la ora 19:00, şi poate fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro şi în direct e Telekom Sport 1.
  • Adversara României va fi pierzătoarea înfruntării dintre Cehia şi Ungaria, partidă care are loc simultan cu România-Franţa.

Grupa A

Paraguay - Slovenia 22-28

ROMÂNIA - ANGOLA 27-24 » VIDEO + FOTO Neagu SUPREMĂ în 5 minute de vis! Condusă aproape tot meciul, România o întoarce pe Angola într-un final electrizant! CLASAMENTUL grupei

Franţa - Spania 25-25

GRUPA B:

România este direct interesată de rezultatele din grupa B, în faza optimilor de finală urmând să joace cu o formație de aici. Împerecherile se fac după următorul tipar: locul 1 din grupa A - locul 4 din B, locul 2 din grupa A - locul 3 din grupa B, locul 3 din grupa A - locul 2 din grupa B și locul 4 din grupa A - locul 1 din Grupa B.

Polonia - Ungaria 28-31 Polonia a ratat calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial. Singura posibilitate de a avansa, una pur ipotetică, este ca Argentina, una dintre cele mai slabe naționale prezente în Germania, să învingă Suedia.

Eliminarea este una suprinzătoare dacă luăm în calcul forma arătată la Trofeul Carpați, când a învins categoric reprezentativele României, scor 27-21, și Braziliei, scor 28-19.

Suedia - Argentina 38-24

Cehia - Norvegia 16-34