SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BISTRIȚA - CSM BUCUREȘTI 27-46

S-au răzbunat pe Bistrița! Fetele de la CSM București au făcut instrucție cu bistrițencele, după ce au pierdut la Nykobing

Majda Mehmedovici a marcat azi de 8 ori, 7 din reușite venind pe contraatac // FOTO Marius Ionescu

Articol de - Publicat marti, 24 octombrie 2017 19:58

CSM București a prins Bistrița după eșecul din Danemarca și i-a administrat o înfrângere la 19 goluri diferență: 46-27

Pentru CSM Bistrița înfrângerea suferită de CSM București, la Nykobing, în Danemarca, nu a fost cel mai bun lucru. Neagu și compania au ajuns în Ardeal cu dorința de a arăta că eșecul a fost un simplu accident.

Campioana României a făcut un meci de forță în fața unei formații îngenuncheate după minutul 20. Până la 8-9 (minutul 17) s-a ținut tare echipa lui Horațiu Pașca, după care bucureștencele au pornit o adevărată mașinărie de handbal.

Greșelile gazdelor din atac au dus la tot atâtea contraatacuri ale "tigroaicelor", care au marcat de 46 de ori în poarta bistrițeană.

Antrenoarea Helle Thomsen a păstrat principiul rotației, și în acest joc, încercând să dea minute egale tuturor jucătoarelor. Doar Paula Ungureanu, cea mai bună jucătoare la Nykobing, și Gnosianne Niombla (probleme cu spatele) nu au evoluat deloc.

Pe final bucureștencele au făcut și spectacol, marcând de două ori din aeriană!
Și partida de azi a arătat că sunt câteva jucătoare care nu s-au integrat încă la noua echipă. Sabina Jacobsen, Natjalie Hagman sau Amanda Kurtovici nu dau încă randamentul așteptat.