SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - GERMANIA

UPDATE Generaţie magnifică! România spulberă Germania în finală, 32-21, şi e noua campioană mondială la junioare!

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 august 2014 00:00 / Actualizat duminica, 03 august 2014 20:16

Naţionala României de handbal feminin sub 18 ani a cîştigat Campionatul Mondial din Macedonia, după ce a distrus Germania în finală, scor 32-21.
UPDATE Aurelian Roşca, antrenorul lotului, a declarat la DigiSport după marea victorie: "Le-am spus fetelor la pauză să nu cedăm sub nici o formă şi să păstrăm ecartul de 8 puncte. Să nu le băgăm în joc pe nemţoaice. Fetele au muncit foarte mult, e victoria lor. Trebuie să-şi trăiască visul în continuare şi să muncească pentru a-l face posibil".

__________________
Nemţoaicele au fost cele care au deschis scorul, dar imediat fetele noastre au egalat, iar apoi au înscris pe bandă rulantă pînă la 7-1. Pauza meciului le-a oferit româncelor, pe lîngă gura de aer binemeritată, şi liniştea de care aveau nevoie pentru a pregăti partea a doua a jocului, "tricolorele" conducînd la opt goluri diferenţă, 15-7.

Partea a doua a început tot cu un gol al handbalistelor din Germania, însă s-a încheiat cu ceea ce-şi dorea o generaţie şi o ţară întreagă, victoria României.
Cea mai mare diferenţă de goluri a fost de 11 puncte, în repriza a doua, la scorul de 23-12.

Cele mai multe dintre fetele care au obţinut performanţa senzaţională de astăzi provin de la Centrul Naţional de Excelenţă de la Vîlcea: Alexandra Dindiligan, Alina Ilie, Sonia Vasiliu, Maria Roşca, Daniela Corban şi Lorena Ostase.

Cea mai tînără handbalistă din lotul naţional este Bianca Maria Bazaliu, care a împlinit 17 ani pe 30 iulie şi a înscris 10 goluri în finala cîştigată astăzi.