SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA ROMÂNIEI

Victorie de început de an » CSM București s-a calificat în "sferturile" Cupei României, după o victorie confortabilă la Slobozia, 34-19 cu Unirea

Articol de - Publicat vineri, 05 ianuarie 2018 19:17

CSM București a deschis seria meciurilor din 2018 cu o deplasare facilă, la Slobozia, în "optimile" Cupei României. Partida era programată inițial pe 17 februarie, dar a fost devansată pentru a lăsa timp campioanei României să se pregătească pentru Liga Campionilor.

Gazdele au început cu 2-0 pe tabela, dar imediat CSM a revenit și a trecut în avantaj. Campioanele s-au distanțat la 13-4, antrenoarea Helle Tompsen trimițând în teren toate jucătoarele de pe bancă.

După 18-10 la pauză, Slobozia a ținut cât de cât aproape încă 10 minute. Apoi CSM s-a desprins categoric, cea mai bună jucătoare de pe teren fiind portarul Jelena Grubisici care a închis poarta în ultimele 15 minute. S-a terminat 34-19, prima victorie din acest an pentru Neagu și compania, neînvinse în întrecerea internă nici în primele 10 etape ale Ligii Naționale.

Cele mai multe goluri pentru Slobozia le-au marcat Raluca Dăscălete (6) și Iaroslava Burlacenko (5). De partea cealaltă, la bucureștence au ieșit în evidență Bazaliu cu 5 goluri, Gullden (5), Curea și Mehmedovici câte 4.